VŠECHNA POZORNOST UPŘENA NA SLUNCE

Richard Moor - Jun 28, 2010
0

V posledních letech, odborníci NASA vydali několik varování, která se týkala nadcházející sluneční aktivity. Obávají se, že sluneční erupce by mohly mít v roce 2013 zásadní vliv na chod lidské společnosti.

 

Katastrofické filmy předpovídající konec světa na rok 2013 nikdo nebral vážně. Ale současné vědecké studie, které se tímto tématem zabývají zevrubněji, dokazují, že naše životy jsou opravdu v ohrožení, a že se této hrozbě pravděpodobně nedá vyhnout. Všechna pozornost je nyní upřena na Slunce a jeho aktivitu, protože v roce 2013 by sluneční erupce mohly zásadně ovlivnit život na naší planetě.

Tentokrát se ale nejedná o špatný vtip; Dr. Richard Fisher, ředitel Heliosférické divize NASA, otevřeně připouští: "Víme, že se tato událost blíží, ale nemůžeme s jistotou říci, do jak velkých problémů nás může dostat." Z vědeckého hlediska v roce 2013 nastanou současně dva úkazy, a proto bude jak jejich průběh tak i dopad silnější. NASA se nejvíce obává vlivu slunečních erupcí, které mohou poškodit vše od nouzových sítí, satelitů, veškerých elektrických systémů a přístrojů, komunikačních zařízení, počítačů - prostě cokoliv elektronického. Pro svět, který je z větší části řízen počítači, je to opravdu velmi špatná zpráva.

Podle vědců stojí za obavami z roku 2013 dva úkazy. Sluneční bouře není zcela neobvyklou událostí; ve skutečnosti nastane bez zásadních následků několikrát za lidský život. Během takové bouře může slunce dosáhnout teploty až 5.500 stupňů Celsia. Za tři roky ale Slunce také dosáhne vrcholu svého energetického cyklu, což způsobí sluneční erupce. Oba úkazy budou tedy probíhat současně a jejich dopad na chod života na Zemi bude mnohem silnější, což nám dává oprávněný důvod se obávat.

Mnoho zemí už tuto skutečnost přijalo a začalo se na danou situaci připravovat. Chtějí být schopni čelit všem potenciálním hrozbám, které by výpadek komunikačních zařízení mohl způsobit. Můžeme pouze doufat, že skutečná situace nebude tak vážná jako jsou předpovědi vědců.

Související články

Komentáře

Přidat komentář