Stále více amerických hotelů se zotavuje

Gregory Dolgos - May 14, 2012
0

Některé americké hotely se začaly vzpamatovávat z recese v roce 2010, ale byla jich jen hrstka. Už v roce 2011 se ale úspěch začal šířit celým pohostinstvím. V průzkumu 2012 PKF Hospitality Research, LLC (PKF-HR) Trends odpovědělo 80,5 % dotázaných, že zaznamenali zvýšení zisků, zatímco v roce 2011 to bylo jen 72,3 %. Průzkum pracoval s odpověďmi zhruba 7000 dotázaných z celých Spojených států a zaměřil se i na čistý provozní příjem zúčastněných hotelů po odečtení nájmu, daní, úroků, devalvace, investičního kapitálu a amortizace.

Zisk se šíří

Jeden z nejpovzbudivějších výsledků hovoří o 12,7% nárůstu zisků, a to ve všech typech hotelů. Nejlepšího výsledku dosáhly ale rekreační střediska s 18,1 %, za nimi pak hotely s vlastní restaurací s 14,7 %. Vůbec nejhůř na tom byly hotely s apartmány a rozšířeným příslušenstvím. Ani po zlepšení ale zisky zatím nedosahují na hodnoty před krizí.

Analýza příjmů a výdajů

Analýza dostupných dat ukazuje, že průměrný příjem na pokoj stoupl o 7,1 %, zatímco celkové zlepšení příjmů je 6,2 %. To vše díky dobrým vedoucím schopnostem manažerů, kteří dokázali uhlídat provozní náklady. Některé provozní náklady přitom samozřejmě zůstaly stejné – platy, daně a zaměstnanecké výhody jsou z velké části pevně dané. Nárůst v ceně práce o 4,1 % zahrnuje také 3,3% růst platů a 6,1% nárůstu nákladů na zaměstnance, které nemohli ovlivnit.

I když byly pokoje obsazené jen z 3,1 %, náklady na práci vzrostly o 4,1 %. Tyto údaje naznačují, že došlo ke zřetelnému poklesu produktivity.

Na druhou stranu se zvýšil celkový zisk a čistý provozní příjem, což vedlo ke zvýšení poplatků za správu. Ale daň z nemovitosti byla díky několika žádostem znatelně snížena.

Vyšší příjmy, zkrácené provozní náklady a snížená daň z nemovitosti jsou tedy faktory, které v roce 2011 přispěly k vyšším ziskům oproti recesi. Jestli chtějí hotely zase brzo dosáhnout na vyšší zisky, čeká je ještě tvrdá práce.

Výhled do budoucna

Podle PKF-HR Hotel Horizons by měly příjmy amerických hotelů zaznamenat až do konce roku 2015 značný růst. Počítá se s nárůstem počtu hostů, což zase povede ke zvýšení cen. Dá se tedy očekávat, že hotely čekají vyšší příjmy, které vyplynou ze zvýšené průměrné denní sazby (ADR).

Opatření ke snížení nákladů v roce 2009 platila také v letech 2010 a 2011. Jestli zůstanou zachována, může navýšení ADR a snížení nákladů vést k významnému růstu zisků. Podle odhadů by tyto zisky mohly být nejvyšší za posledních 70 let.

Související články

Komentáře

Přidat komentář