ŠVÝCARSKO SE STÁVÁ OBLÍBENOU CYKLISTICKOU DESTINACI

Nik Fes - Apr 23, 2018
0

Švýcarsko usiluje o diverzifikaci svého cestovního ruchu. Alpská velmoc má v plánu, aby turisté zemi navštěvovali nejen pro pěší turistiku či lyžování, ale i pro cykloturistiku. S rozpočtem 45,5 milionů švýcarských franků chce organizace pro propagaci Schweiz Tourismus tohle poselství předat nadšencům silniční a horské cyklistiky, ale nejen jim.

Skutečnost, že výzvy byly konečně vyslechnuty je pro odborníky velké pozitivum. Už teď totiž každoročně během letních prázdnin jezdí na kole po Švýcarsku 1,5 milionů hostů. Cyklistika v Alpách je obzvláště oblíbená u Rakušanů, Belgičanů, Čechů, Francouzů, Němců, Italů, Holanďanů, Poláků, Angličanů, ale i mezi Švýcary samotnými.

Podle marketingových oborníků zejména ženy chápou cyklistiku jako součást zdravého a fitness životního stylu. Navíc se jedná o aktivitu oblíbenou u generace lidí starších padesáti let. Cyklistika v horách a údolích je spojená s pocitem dobrodružství a pro mnohé je velmi lákavá.

Schweiz Tourismus plánuje zorganizovat různé marketingové aktivity a akce. Kromě 4,5 milionů brožur, 55 mediálních konferencí a četných diskuzí s předními odborníky se očekává, že 1200 zahraničních novinárů podnikne cyklistickou cestu do Alp a okusí atmosféru na vlastní kůži.

Někdy jsou alpské průchody dokonce uzavřeny, tak aby cyklisté měli větší volnost. První taková událost pod názvem „Jízda v Alpách“ se má konat 26. května v Sustenpassu. Skutečnost, že se v září koná ve Švýcarsku mistrovství světa horských kol, pouze dokonale zapadá do celkového cyklistického balíčku.

Kromě vášnivých cyklistů však usiluje Švýcarsko i o nalákání cyklistických „začátečníků“. Jde především o nezkušené cyklisty z ne příliš výrazných a spíše odlehlých trhů. I ti si mohou zapůjčit kola a objevovat krásy Švýcarska. Pokud bude kampaň mít úspěch, očekává Schweiz Tourismus v létě nárůst počtu turistů o 2,8 procent a celkově za rok o 3,2 procent, což jen potvrdí pozitivní trend švýcarského cestovního ruchu.

V rámci již zmíněné cyklistické kampaně se Švýcarsko zabývá i otázkou ubytování cyklistů. Ti, kteří by si rádi vyrazili na kolech do hor, rovněž potřebují správné ubytování, a budou tedy rádi, že Schweiz Tourismus vydal brožuru obsahující 85 specializovaných hotelů.

Tyto tzv. cyklistické hotely jsou velmi praktické. Obsahují uzamykatelné místnosti pro kola, úklidové plochy s potřebným nářadím, možnost praní prádla či sprchy v den odjezdu a mnoho dalšího. Perlou mezi cyklisty je hotel Petit Relais, který je známý svou bohatou snídaní formou bufetu a vířivkou.

Další ubytovací možností pro cyklistické nadšence jsou kempy. Problémem však ve Švýcarsku je jejich vysoká cena. Švýcarsko má ty nejdražší kempy v Evropě. Přenocování zde stojí v průměru 46,78 eur pro dva dospělé a dítě.

Pro srovnání, němečtí táborníci platí v průměru jen 29,13 eur za noc, což je výrazně nižší i než evropský průměr 35,50 eur. I přes vysoké ceny ale švýcarské kempy přitahují mnoho návštěvníků. V roce 2017 zaznamenal největší zřizovatel kempů růst o 8 procent, co se týče přenocování. Tím se počet přenocování zvedl na 530,000. Celoroční údaje za sektor zatím nejsou k dispozici, ale od ledna došlo podle oficiálních údajů k růstu o 18 procent na 3,1 milionů strávených nocí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář