ŠVÝCARSKÝ CESTOVNÍ RUCH HLÁSÍ VYSOKÁ OČEKÁVÁNÍ

Richard Moor - Jun 28, 2021
0

Po poklesu počtu hostů v roce 2020 se švýcarský cestovní ruch znovu s očekáváními těší na nadcházející letní sezónu.

Očekává se, že turisté z důležitých trhů, jako jsou Německa, Francie, Benelux a Velké Británie, přicestují ve významně větších počtech než v loňském roce.

„Léto bude silné,“ uvedl ředitel Switzerland Tourism Martin Nydegger. Hosté z Evropy se vracejí. Pokud jde o Francouze, očekává se nárůst o 20 % ve srovnání s rokem 2020, u německých návštěvníků by měl být nárůst o 15 %.

Pro turisty ze zemí Beneluxu a Velké Británie je očekáván nárůst o 10 %, a to i v případě, že pandemie na britských ostrovech zaznamená opětovné zhoršení.

Překážky pro leteckou dopravu

„Předpokládáme, že cestovní omezení budou zrušena. A francouzští hosté se hned nebudou hrnout do letadel,“ uvedl Nydegger.

Létání je dle jeho slov stále únavné, protože cestující musí mít připraveno mnoho dokumentů. Tyto překážky by stále bránily mnoha lidem okamžitě podniknout výlety na dlouhé vzdálenosti. A švýcarskému turistickému průmyslu by to prospělo.

Přes očekávané oživení je však předkrizová úroveň ještě daleko: u německých hostů bude pokles pravděpodobně o 35 % ve srovnání s rekordním rokem 2019. U turistů ze zemí Beneluxu to bude o 36 % méně a pro Francouze půjde o pokles čtvrtinový.

Vzdálenější trhy přinášejí rovněž dobré zprávy, konkrétně například Spojené státy. „První američtí hosté by měli letos v létě znovu cestovat do Švýcarska, vidíme nárůst o 50 %,“ dodal Nydegger.

Očekávají se další rozvolnění

„A po loňské téměř úplné absenci arabských hostů jsme optimističtí, že budeme moci některé z nich znovu přivítat,“ dodal ředitel.

Na podzim by také měli začít znovu přicházet první hosté z Koreje a Hongkongu, kde budou od 1. července rozvolněná cestovní omezení.

Pro hosty z Dálného východu a Oceánie to však stále nevypadá dobře. „Pro pevninskou Čínu, Japonsko nebo Austrálii však zatím bohužel neočekáváme žádné rozvolnění vstupních režimů,“ upozornil Nydegger.

250 milionů ve ztrátách pro švýcarský cestovní ruch

Navzdory vzestupu dojde v roce 2021 jako celek k dalšímu 5 % poklesu počtu přenocování ve srovnání s rokem 2020. Důvodem je především neúspěšné zimní období, vysvětlili odborníci. Celkově by šlo o deficit 1,2 milionu přenocování, hlavně kvůli absenci hostů ze vzdálenějších trhů.

Rezervace v ubytovacích zařízeních jsou však na vysoké úrovni. Obsazenost prázdninových domů a kempů je velmi vysoká. Sezónní měsíce červenec a srpen jsou téměř plně obsazené.

Nedostatek mezinárodních rezervací

Na druhé straně se však hotely obávají velkých ztrát v důsledku přetrvávajícího nedostatku zahraničních hostů.

Celkově bude obsazenost ve švýcarském hotelovém průmyslu mezi červnem a srpnem pravděpodobně pouze 48 %, uvedl Nydegger. To je výrazně méně než v rekordním roce 2019, kdy bylo obsazeno 72 % hotelových lůžek.

Zejména městské hotely na tom nejsou dobře. Za účelem přilákání turistů zavedla společnost Swiss Tourism na léto průkaz, který umožňuje hostům cestovat po celé zemi veřejnou dopravou po dobu jednoho měsíce.

Domácí cestovní ruch

Podle Switzerland Tourism mají švýcarští cestovatelé velkou touhu prozkoumat svou zemi. Možnost znovu strávit dovolenou v zahraničí však bude hrát také důležitou roli s očekávaným poklesem švýcarských hostů o 3 %.

V každém případě mezi horskými a městskými turistickými regiony stále existuje značná propast s tím, že města vehementně usilují o návrat na předkrizovou úroveň.

Související články

Komentáře

Přidat komentář