TEMNÁ TURISTIKA: DACHAU VYDĚLÁVÁ MILIONY Z CESTOVNÍHO RUCHU

Andrew J. Wein - Dec 6, 2020
0

Mnoho míst po celém se proměnilo v tzv. destinace temné turistiky. Jedná se o lokality, které si připomínají a pamatují na katastrofy a zvěrstva z dob minulých. Společným jmenovatelem většiny těchto destinací je skutečnost, že zde lidé umírali v nepřirozených situacích.

Tento fenomén je každým rokem populárnější. Jedním z hlavních příkladů takových destinací jsou jednoznačně nacistické koncentrační tábory. Osvětim je první, který většině lidí přijde na mysl, ale dalším příkladem je například německé Dachau.

Cestovní ruch jako ekonomický faktor pro Dachau

Cestovní ruch je pro město Dachau velmi důležitým ekonomickým faktorem. Ukázala to studie provedená Německým ekonomickým institutem pro cestovní ruch na univerzitě v Mnichově. Institut pracoval s turistickými údaje města z roku 2019.

Podle výzkumu přicestovalo do Dachau přibližně 2 miliony turistů. Přibližně polovina z nich navštívila památník koncentračního tábora. Průměrná délka pobytu byla 2,3 dne.

Celkový obrat cestovního ruchu zde činil 76,3 milionu eur. Podle studie však přilákal návštěvníky nejen pohostinský sektor, ale i další zúčastněné strany – pekaři, řezníci, pivovary a mnoho dalších.

Limitace destinace

Jaké limitace má však Dachau jako temná turistická destinace? Podle studie většina turistů, kteří město navštívili, nezůstává přes noc v hotelu, ale u svých přátel. Odhadovaný počet těchto pobytů je kolem 200 tisíc ročně.

Naproti tomu v roce 2019 se v hotelech ubytovalo pouze kolem 162 tisíc turistů. Z tohoto důvodu Dachau pracuje nejvíce na své infrastruktuře cestovního ruchu, ale rovněž na segmentu „příbuzných a známých“, vzhledem k tomu, že se hosté řídí doporučeními hostitelů.

Podle studie je navíc důležitý průběžný průzkum trhu. Experti dali Dachau v tomto kontextu důležité doporučení, že by měli provést „kvalitní ofenzívu“, tj. neprodávat se pod svou hodnotu.

A kdo ví, možná pokud bude Dachau pokračovat ve svém růstu a rozvoji cestovního ruchu, může jednoho dne být považováno nejen za důležitou „temnou destinaci“, ale rovněž za všestrannou destinaci pro návštěvníky po celém světě.

Související články

Komentáře

Přidat komentář