IZOLACI NAPŘÍČ: TOP 7 TĚŽKO DOSTUPNÝCH KLÁŠTERŮ NA SVĚTĚ

Anna Luebke - Apr 19, 2021
0

V těchto obtížných dobách v kontextu pandemie Covid-19 hledá mnoho cestovatelů izolaci a klidnější destinace. I to je důvod, proč některé nekonvenční druhy cestovního rostou na popularitě. V posledních několika měsících byl například zaznamenán zvýšený zájem o dobrodružný cestovní ruch a těžko dostupná místa.

Kromě se zvýšila popularita tzv. poutního cestovního ruchu. Důvodem je to, že mnoho klášterů bylo příznačně postaveno na odlehlých, téměř nepřístupných místech, protože mniši vždy hledali spíše samotu a izolaci.

I mezi nimi se nimi se však najde několik chrámů, které jsou o to příznačnější komplexitou svého umístění a obtížnou dostupností. V této souvislosti vám Tourism-Review představuje top 7 těžko dostupných klášterů na světě.

Talung Kalat (Myanmar)

Na jihozápad od sopky Popa se v Myanmaru nachází malá hora Taung Kalat vysoká 737 metrů. Na jejím vrcholu stojí budhistický klášter, který lze nazvat jedním z nejneobvyklejších na celém světě. Díky své jedinečné poloze je klášteru předepsána široká škála mytických vlastností. Jedná se o jedno z nejdůležitějších poutních míst v zemi. Stovky tisíc buddhistů a turistů sem přicházejí, aby uctili 37 Natů (duchů) žijících na hoře. Do kláštera lze vystoupat překonáním 777 schodů. Na začátku cesty je schodiště poměrně široké, kamenné, poté je o něco variabilnější a jsou zde i lavičky na odpočinek.

Paro Taktsang (Bhútán)

Paro Takstang, rovněž zámý jako Tygří hnízdo, visí na 3000 metrů vysokém útesu v údolí Paro a je jedním z nejvíce odlehlých klášterů na světě. Legenda říkám, že Guru Rinpočhe sem přijel na velké tygřici, našel zde jeskyni a po velmi dlouhou dobu meditoval. Tento klášter byl postaven v roce 1682 a je stále aktivní s přísnou praxí. Dostanete se tam pěšky nebo do určité výšky na mezcích. Výstup není snadný, stoupání je více než 1000 metrů a návštěvníci mohou vstoupit pouze pod dohledem průvodce a mohou být ubytováni pouze v několika málo místnostech.

Klášter Phugtal (Indie)

Klášter Phugtal, skrytý v odlehlé jihovýchodní oblasti údolí Zanskar, vysoko v Himalájích, doslova visí na útesu vysokém 3800 metrů. Tento výjimečný klášter založil ve 12. století Lama Gangzem Sherap Sampo a v současnosti zde žije asi 70 mnichů. I když je konstrukce vyrobena z hliněných cihel, kamenů a dřeva, přežila stovky let bez větší změny. Není absolutně snadné se dostat do samotné oblasti Ladakh a pak musíte ještě překonat cestu do údolí Zanskar a odtud se pěšky vypravit do kláštera.

Závěsný chrám (Čína)

Dalším těžko dostupným klášterem na seznamu je tzv. Závěsný chrám, který se nachází na úpatí hory Hengshan, 65 kilometrů od města Datong. Byl postaven v roce 491 a do dnešního dne zůstává téměř nedotčen. Při jeho stavbě byla použita jedinečná technika: nosníky jako základ byly napůl zahnány do hory, což znamená, že hora samotná je oporou. Klášter je neobvyklý také tím, že kombinuje buddhismus, konfucianismus a taoismus. Uvnitř můžete vidět sochy Šákjamuniho, Konfucia a Laoziho. V současnosti lze ale klášter stěží označit za nepřístupný, neboť je otevřený pro turisty a na tohle místo se každoročně valí miliony zvědavých Číňanů. To však samozřejmě nevylučuje to, že tu v minulosti mniši žili v naprosté izolaci.

Klášter Ostrog (Černá Hora)

Ostrog není nejstarší klášter v Černé Hoře, ale je velmi populární a rozhodně je jedním z nejizolovanějších klášterů v zemi. Pravoslavní poutníci ji navštěvují téměř stejně často jako chrám Božího hrobu v Jeruzalému. Byl postaven v 17. století, ale jeskyně v místních skalách sloužily jako útočiště pro mnichy ještě mnohem dříve. Dnes je Ostrog fungujícím klášterem, kde žije 12 mnichů. Místo je otevřené i turistům. Klášter se nachází 8 kilometrů od dálnice spojující Podgoricu a Niksic. Do Ostrogu je možné se dostat autobusem nebo autem, ale je třeba si uvědomit, že silnice je hornatá, což znamená, že se zužuje a klikatí. Překonat ji tedy může pouze opravdu zkušený řidič.

Klášter Ki (Indie)

Dalším velmi zajímavým a odlehlým klášterem je klášter Ki v Indii. Okolí tohoto klášteru poněkud připomíná krajinu z filmu Pán prstenů. Tento tibetský buddhistický klášter se nachází ve vesnici Ki v Himalájích na kopci v nadmořské výšce 4166 metrů nad mořem s výhledem na údolí Spiti. Klášter prošel mnoha šoky, jako jsou útoky, zemětřesení a rabování, ale do dneška přežil. Dnes je v klášteře asi 300 lidí. Turisté jsou zde také vítání a mohou do kláštera přijet autobusem nebo taxíkem z Kazy nebo Kibberu, případně odtud pěšky.

Meteora (Řecko)

A mezi všemi těžko dostupnými kláštery po celém světě nelze zapomenout na slavné pravoslavné kláštery Meteora. Tyto chrámy se nachází na vysokých útesech ve středním Řecku. Existuje legenda, že zakladatel kláštera, sv. Athanasius, nemusel šplhat po skále, neboť ho orel vynesl do závratné výšky. Pro laiky je však jediným způsobem, jak se tam dostat, zdlouhavé schodiště. Ale i to je dobré, vzhledem k tomu, že až do 20. let minulého století bylo nutné používat lana a speciální sítě. Klášter je také známý pro natáčení scén z filmu Jamese Bonda Jen pro tvé oči.

Související články

Komentáře

Přidat komentář