JAKÉ JE VLASTNĚ CESTOVÁNÍ OBYTNÝM VOZEM?

Chris Grad - Aug 1, 2021
0

Pokud si chcete koupit nebo pronajmout obytný vůz na dovolenou letos v létě, musíte znát určitá pravidla pro bezpečnou cestu.

Cestování obytným vozem je velmi populární v době cestovních omezení kvůli pandemii. Má to mnoho výhod, ale pouze za předpokladu, že jste dobře organizovaní a připraveni na cestu.

Kolik to bude stát?

Pro mnoho letošních rekreantů je upřednostňovanou možností pronájem obytného vozu. Vozidlo je možné si pronajmout od profesionální společnosti nebo od individuálního majitele. Obě možnosti mají svá pro a proti. Vždy je vhodné nejen porovnat ceny, ale i stav pronajatého obytného vozu.

Existuje několik webových stránek, kde lze porovnat ceny pronájmů od 700 do 1 600 EUR za týden. Cena se samozřejmě velmi liší v závislosti na několika parametrech: roční době, regionu, kde jste si vybrali pronajmout vozidlo, nebo kategorii obytného vozu (obytný vůz, nízkoprofilový, kabinový nebo integrální).

Pokud jde o dodatečné náklady, při cestování v obytném voze je samozřejmě naplánováno palivo. V závislosti na modelu vozidla je nutné počítat se spotřebou v rozmezí od 8 do 12 litrů na 100 km.

Kromě toho, pokud plánujete používat dálnice, musí být v rozpočtu zahrnuté i poplatky za mýtné. Pokud vozidlo nepřesáhne 3,5 tuny a 3 metry na výšku, spadá do „kategorie 2“ cen mýtného („kategorie 3“ pro ty vyšší než 3 metry). Internetové stránky jako ViaMichelin nebo Mappy vám umožní získat odhad těchto nákladů v závislosti na vaší trase.

Konečně, jakmile dorazíte do cíle, budete určitě muset zaparkovat v kempu, některé jsou zdarma a jiné jsou placené. Náklady se pohybují od 8 EUR do 15 EUR za den (24 hodin), v závislosti na lokalitě.

Některé balíčky vám umožní přístup ke službám, které vám umožní naplnit čistou vodou a vyprázdnit nádrž odpadní vody, nebo dokonce přístup k elektřině.

Buďte připraveni

Pokud hodláte cestovat obytným vozem poprvé, musíte si dobře naplánovat trasu, spravovat své zdroje (voda, plyn, elektřina a benzín), zajistit bezpečnost svého vozidla a jeho cestujících a přijmout kodex chování. Pokud musíte vařit, vyberte si výrobky s dlouhou trvanlivostí.

Než odjedete, měli byste si udělat seznam příslušenství a nástrojů, které si musíte vzít s sebou. Budete například potřebovat:

  • klín pro korekci sklonu ve svahu
  • prodlužovací hadice, ideálně také zatahovací a ohebná
  • kování pro vaše kohoutky
  • kanystry s hubičkami
  • skládací vozík.

Měli byste vědět, že zdroje energie a voda nejsou při cestování v obytných vozech nevyčerpatelné. Musíte být připraveni ušetřit peníze tím, že budete co nejvíce spravovat své zdroje.

U vody byste měli spotřebovat 7 až 25 l na osobu a mít dva typy nádrží, jednu na čistou a druhou na špinavou vodu. Nezapomeňte deaktivovat vodní čerpadlo a mít správné šetrné nároky.

U elektřiny to závisí převážně na počasí. Abyste uspokojili své potřeby, nesmíte zapomenout na pravidelné dobíjení baterie. Kontrolujte osvětlení tak pravidelně, jak je to jen možné.

U plynu může 13 kg válec vydržet asi 6 dní. Pokud si můžete předem pořídit další láhev, budete lépe vybaveni. Pokud jde o plyn, pokud chcete ušetřit, zkuste jet rychle a dostat se na další stanici včas.

Opatření, která je třeba přijmout

Je moudřejší necestovat obytným vozem přes noc, zvláště pokud jde o vaše poprvé. Místo toho je vhodné najít bezpečné místo na přenocování.

Můžete si například nechat cestovní mapu se všemi servisními oblastmi obytných vozů a ujistit se, že se tam dostanete před setměním. S vaší cestou vám mohou pomoci mobilní aplikace. Alternativně můžete vždy stanovat s místními.

Přestože máte dálniční známku a licenci B, která vám umožňuje řídit obytný vůz, tento typ vozidla není stejný jako ten, do kterým obvykle jezdíte do práce.

Už jen jeho velikost může být zdrojem problémů, zejména proto, že vám může na silnici působit problém vítr. Nezapomeňte si zapsat výšku vozidla a jeho rozměry, abyste si je mohli zapamatovat. Uvědomte si, že si musíte pozorně přečíst dopravní značky a okamžitě reagovat.

Další užitečný tip pro cestování obytným vozem je udělat si přestávku alespoň každé dvě hodiny a nejezdit příliš rychle. Nezapomeňte zkontrolovat pneumatiky před odjezdem a ideálně v polovině. Všechny vaše skříně, boční pozice a střešní okna by měly být bezpečně zavřené a dveře chladničky zamčené.

Související články

Komentáře

Přidat komentář