Termální ráj Turecko: odpočinek v orientálním prostředí

Theodore Slate - Mar 24, 2011
0

1.300 termálních pramenů vybízí k odpočinku / Egejská oblast má největší nabídku v oblasti wellness

Turecko patří k zemím s nejvyšším počtem termálních lázní a těží z celosvětového wellnessového trendu. Vedle cest za zábavou a dobrodružstvím do oblíbených letovisek Antalya a Bodrum se v katalozích cestovních agentur stále častěji objevují i specializované odpočinkové destinace s nabídkou termálních pramenů a koupelí. S více než 1.300 termálními prameny patří Turecko celosvětově k sedmi zemím s nejvyšším počtem termálních pramenů.

Již v antice si lidé cenili léčivých účinků tureckých parních lázní. Rekreantům se zájmem o wellnessový pobyt cestovní agentury doporučují využít období před začátkem sezóny pro získání výhod včasné rezervace.

Turecké termální prameny jsou obzvlášť výživné

Podle údajů tureckého ministerstva kultury a cestovního ruchu leží Turecko v obzvlášť příznivé geotermální oblasti. Prameny nabízí teploty v rozmezí 20-110 stupňů Celsia s průtokem až 500 litrů za vteřinu. Ve srovnání s jinými termálními prameny - například v Evropě - turecké prameny vykazují mnohem širší škálu rozdílů ohledně teploty a průtoku vody. Ve svém chemickém složení se turecké termální prameny dále vyznačují zvláštnostmi, které podporují lidské zdraví. Jsou například obzvlášť bohaté na výživné soli.

Cesme nabízí celosvětově nejvyšší obsah kyslíku v ovzduší

Nejvyšší počet pramenů se nachází v Egejské oblasti. Poloostrov Cesme tak například láká svými termálními koupelemi a jedinečnými plážemi. Léčivé prameny s obsahem síry podporují metabolismus, posilují imunitní systém a nechávají zapomenout na každodenní stres. Poloostrov je mezi příznivci wellnessu tajným tipem a navíc nabízí celosvětově nejvyšší obsah kyslíku v ovzduší.

Osvěžná lázeň pro tělo a duši

Také Balcova nedaleko Izmiru nabízí léčivý odpočinek. Tato oblast, jež je od antiky až do dnešního dne známá pro léčivou termální vodu, se stala jedním z nejoblíbenějších wellnessových středisek v Turecku. Ale i druhý konec Egejského pobřeží splňuje veškerá přání v oblasti odpočinku. Turisté, kteří si například užívají pobytu na malebných plážích u města Fethiye, si mohou dopřát klidu v nedalekých bahenních a termálních lázních v Sultaniye.

Bahno sloužilo k odpočinku již v byzantských dobách. Zmírňuje revmatické potíže a napomáhá pleti k omlazovací léčbě.

"Egejská perla" s širokou kulturní nabídkou

Komu je samotný wellness málo, nebude zde strádat. Izmir, "Egejská perla" a jedno z nejstarších měst na světě, je se svými přibližně 3,4 miliony obyvatel vedle Istanbulu a Ankary třetím největším městem Turecka.

Neuvěřitelně pestrá je zdejší kulturní nabídka. Nezapomenutelná je například návštěva "pomalého města" Seferihisar. Toto městečko v Egeis získalo od "sdružení pomalých měst" renomovaný certifikát "Cittaslow". Toto vyznamenání získávají výhradně malá města, ve kterých nemají místa horečný shon a stres dnešní doby. Zde naleznete malebnou architekturu, jež reflektuje dědictví pestré minulosti a rozsáhlé parky pro odpočinek. Velké množství městských oblastí je pro dopravní provoz uzavřeno, což umožňuje ničím nerušený požitek z atmosféry minulých dob.

Související články

Komentáře

Přidat komentář