TURECKÝ CESTOVNÍ RUCH NA VZESTUPU

Larry Brain - Nov 29, 2021
0

Pandemie Covid-19 má zničující dopad na cestovní ruch po celém světě, přičemž obzvláště trpí země silně závislé na tomto odvětví.

Turecko je jednou z těchto zemí, které se v posledních měsících potýkalo s krizí s mnoha obtížemi. Nicméně zdá se, že je pro tuto oblíbenou destinaci na obzoru postupné oživení sektoru.

Vylepšená data v roce 2021

Země se v roce 2021 rychle probila na seznam nejoblíbenějších zemí pro zahraniční turisty a nechala evropské konkurenty za sebou. Je však třeba poznamenat, že destinace se stále nevrátila na úroveň předpandemického přílivu turistů.

Počet zahraničních turistů v Turecku přesáhl za 10 měsíců 21 milionů. V období od ledna do října 2019 to bylo 40,7 milionu a za stejné období roku 2020 - 11,2 milionu.

Ve srovnání se stavem před dvěma lety přicestovalo do Turecka o 48 % méně cizinců. Na rozdíl od roku 2020 se ale počet turistů zdvojnásobil.

Antalya se může pochlubit nejpůsobivějšími čísly - region přivítal v prvních 10 měsících roku 8,6 milionu návštěvníků, zatímco Istanbul do září hostil 5,8 milionu zahraničních návštěvníků.

Pokud jde o zdrojové trhy, Rusové tvořili téměř 21 % veškerého zahraničního turistického ruchu (4,3 milionu). Následovalo Německo s 2,7 miliony turisty a Ukrajina zakončila top 3 s 1,9 miliony turisty.

Další na obzoru

Zároveň je třeba poznamenat, že Ministerstvo kultury a cestovního ruchu Turecka stanovilo cíl 25 milionů turistů pro rok a zdá se, že tohle číslo bude překonáno.

Podle nejnovějších předpovědí ministra Mehmeta Ersoye má turecký cestovní ruch do konce roku přivítat celkem 29 milionů zahraničních hostů, především díky prognóze zlepšených dat za listopad a prosinec.

A čísla z října jsou jasným příkladem toho, že tato předpověď nemusí být daleko od reality. Během minulého měsíce Turecko přivítalo 3,5 milionu cizinců. To je jen o 19 % méně než ve stejném měsíci roku 2019.

Rusové nejvíce podpořili turecký turistický sektor během října, kdy ze země přijelo přes 900 tisíc návštěvníků (26 % všech). Do Turecka rovněž dorazilo téměř 500 tisíc Němců, dále 217 tisíc Ukrajinců, 171 tisíc Bulharů a 155 tisíc Íránců.

Související články

Komentáře

Přidat komentář