RUSKO SE POTÝKÁ S NÍZKOU POPTÁVKOU

Gary Diskin - Sep 19, 2011
0

Cestovní ruch v Rusku se potýká s nedostatkem turistů a rostoucími cenami. Podle nedávného průzkumu není se současnou situací spokojena více než polovina ruských cestovních kanceláří.

V první polovině roku 2011 se růst cestovního ruchu v Rusku ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce zpomalil. Podle nedávné zprávy vydané jednou z předních ekonomických škol (Higher School of Economics, HSE) byly hlavním důvodem zpomalení politické nepokoje v Egyptě, Maroku a Tunisku. Studie, které se zúčastnilo přes 500 ruských cestovních kanceláří, se zaměřila na podmínky v podnikání v první polovině roku 2011.

Téměř všechny hlavní ukazatele trhu potvrzují klesající odbyt. Návrat prodeje do doby před krizí způsobily hlavně společenské a politické zvraty v severní Africe a růst cen.

"Turistika, zejména výjezdová, se vrátila k hodnotám před krizí kvůli růstu cen," uvedl pro Rbcdaily.ru odborník na vývoj trhu George Ostapkovich. "Cestovní kanceláře se pokusily kompenzovat zpomalení poptávky agresivní cenovou politikou. Naše výsledky ukazují, že růst cen zájezdů zaznamenalo přibližně 40 % respondentů."

Mnohé cestovní kanceláře upozorňují na klesající poptávku. Asi 40 % dotázaných označilo poptávku po zájezdech jako "podprůměrnou". Dalších 20 % společností popsalo svoji ekonomickou situaci jako "špatnou", téměř 70 % jako "ucházející". Pouhých 11 % popsalo současnou situaci jako "příznivou".

Daně jsou dalším faktorem, který negativně ovlivňuje trh. Více než polovina dotázaných uvedla, že daně jsou jedním z hlavních důvodů poklesu poptávky. Celá třetina cestovních kanceláří si navíc stěžovala na nedostatek finančních prostředků a potenciálních zákazníků, nekalé soutěže, vysoké nájmy a nedostatečnou poptávku. Další třetina firem uvedla, že jejich podnikání trpí vysokými náklady na dopravu, nedostatečně rozvinutou turistickou infrastrukturou v Rusku a nedostatkem financí.

Někteří odborníci s výsledky studie HSE nesouhlasí. Například generální ředitel společnosti Tez Tour Vladimir Kaganer uvedl, že poptávka po zájezdech letos naopak stoupla. V průměru ale zaplatili turisté stejně jako v předchozích letech: "V současnosti máme více turistů než dříve, vybírají si ale levnější produkty a méně služeb." Podle Vladimira Kaganera rostou ceny zájezdů jen do některých destinací: "Například zájezdy do Turecka zdražily, protože mezi únorem a dubnem došlo ke zrušení 15-20 % cest do Egypta."

Související články

Komentáře

Přidat komentář