OBLÍBENÉ TURISTICKÉ DESTINACE UTRPÍ OZBROJENÝM KONFLIKTEM NA UKRAJINĚ

Joe McClain - Feb 28, 2022
0

Poslední dva roky byly pro cestovní ruch na celém světě velmi náročné, protože omezení ochromila cestování bezprecedentním způsobem. A zdá se, že trable nekončí, protože ozbrojený konflikt na Ukrajině velmi pravděpodobně v některých turistických destinacích ovlivní toky cestovního ruchu.

To platí zejména pro země, které silně spoléhají na ukrajinské a ruské turisty, a ty, které se rozhodly sankcionovat Ruskou federaci v důsledku invaze Vladimíra Putina.

„Vypnuté“ rezervace z Ruska a Ukrajiny

První a pravděpodobně nejzřejmější destinace, která pocítí důsledky konfliktu, je Turecko. Ještě před několika dny bylo Turecko optimistické a očekávalo návrat čísel z doby před Covid-19 v cestovním ruchu.

Ale v tuto chvíli se zdá, že tyto předpovědi byly předčasné. Ačkoliv se úřady neobávají, podle Asociace tureckých cestovních kanceláří se rezervace z Ruska a Ukrajiny prakticky „vypnuly“ kvůli válce na Ukrajině.

„Rusko a Ukrajina patří mezi hlavní zdrojové trhy pro turecký cestovní ruch. Negativní důsledky pro turistický sektor jsou nevyhnutelné,“ poznamenal prezident Asociace Firuz Baglıkaya. Současná situace podle něj „extrémně znervózňuje odborníky v cestovním ruchu“.

Čím déle bude vojenská situace trvat, čím déle bude uzavřena letecká doprava, tím více bude trpět turistický sektor. A tak optimistické plány na rok 2022 nejsou předurčeny k naplnění.

Již nyní odborníci očekávají ztrátu 1 milionu turistů z Ukrajiny a zároveň nevyhnutelné ekonomické oslabení země. Nejhorší scénář však počítá se ztrátou 4-5 milionů turistů z Ruska i Ukrajiny, což by mělo za následek ztrátu 5 miliard dolarů na tržbách.

Egypt se obává dopadu války

Další cestovní destinací předurčenou pocítit dopady války na Ukrajině je Egypt. Podle expertů je konflikt představuje velký problém pro egyptský turistický sektor.

„Pokud začne válka, nebude tu vůbec žádný cestovní ruch," poznamenal těsně před zahájením invaze Ali Okda, generální ředitel společnosti Meeting Point Egypt, cestovní společnosti zaměřené na ruský trh.

Dodal, že mezi další problémy patří to, že turistická letadla nebudou moci vzlétnout z území Ukrajiny, její vzdušný prostor bude uzavřen pro civilní letectví a pojišťovny nebudou ochotny pojistit letadla přilétající z Ukrajiny nebo Ruska.

Pokles potvrdili i hoteliéři. Podle Savoy Hotels navštěvovalo Sharm el-Sheikh a Hurghada více než 20 000 ruských turistů týdně. Toto číslo však nyní kleslo na 10 000.

Do stejných destinací přicházelo v poslední době z Ukrajiny 6000 až 8000 turistů týdně, zatímco před střety v zemi to bylo 40 000.

Stejně jako v případě Turecka jsou Ukrajina a Rusko pro Egypt důležitými zdrojovými trhy. Ukrajinci považují tuto destinaci za svůj druhý oblíbený cestovní cíl, zatímco ruský příliv od havárie ruského dopravního letadla nad Sinajem v roce 2015 neustále roste.

Kypr očekává kolaps turismu

Další důležitou turistickou destinací, která utrpí pokračujícím konfliktem, je Kypr. Podle místních médií se kyperské úřady obávají, že pokud budou přijaty další sankce EU, budou muset úředníci zakročit proti bohatým Rusům, kteří na Kypru drží své peníze, a vypořádat se s poklesem ruského turistického ruchu, který je pro zemi zásadní.

„Odvětví cestovního ruchu jistě utrpí, ale utrpí také ekonomika jako celek. Vše bude záležet na tom, jaké sankce budou na Rusko uvaleny a jak dlouho potrvají,“ řekl náměstek ministra cestovního ruchu Savvas Perdios.

Rusko je po Spojeném království druhým největším zdrojovým trhem na Kypru. V roce 2021 tvořili Rusové 40 % celkového toku turistů. Kromě toho zde žije značný počet dočasně bydlících Rusů a mnozí na ostrově také vlastní nemovitosti.

Postiženo bude mnoho dalších evropských zemí

Výčet turistických destinací však pokračuje. Experti v Itálii se obávají důsledků ruské invaze, neboť právě Rusové patří v Itálii k těm nejštědřejším turistům, kteří v zemi utrácejí nejvíce.

Ruští občané utratili v zemi v roce 2019 téměř 1 miliardu eur, přičemž milánský týden módy je jedním z nejoblíbenějších investičních eventů.

Některé další země Evropské unie, byť malé, jako Česká republika, Litva a Lotyšsko, pozastavily vydávání víz ruským občanům, což de facto zastaví příliv turistů z Ruska.

Celkově vzato, jde o velmi komplikovanou situaci. A zatímco ty nejstrašnější scény jsou v současnosti k vidění na území Ukrajiny, dalekosáhlé následky v jiných místech jsou nevyhnutelné.

Související články

Komentáře

Přidat komentář