EVROPSKÉ TURISTICKÉ DESTINACE MAJÍ OBAVY Z MUTACE COVID-19 DELTA

Ashley Nault - Jun 28, 2021
0

Mutace delta Covid-19 se šíří rychle, a to dokonce i v oblíbených turistických destinacích v Evropě. Ještě nedávno to sice vypadalo, že je pandemie pod kontrolou, ale v současnosti vyvolává varianta delta stále větší znepokojení mezi virology.

Ve Velké Británii nyní mutace představuje téměř 90 % infekcí a kvůli rostoucímu počtu případů vláda odložila uvolnění plánovaná na polovinu června do července. Varianta delta je na vzestupu také v jiných zemích. Zde je přehled zemí v Evropě, kde tomu tak je.

Portugalsko: Země EU s nejvyšším podílem delty

Kromě Spojeného království bylo v Evropě obzvláště těžce zasaženo Portugalsko: podle GISAID lze nyní téměř 50 % případů Covid-19 přičíst variantě delta. Výskyt je v současnosti kolem 75 nových infekcí na 100 000 obyvatel. Zejména Lisabon byl touto variantou tvrdě zasažen, a proto bylo hlavní město o víkendu uzavřeno.

Doposud jsou hlavní město a Azory z pohledu považovány za rizikové oblasti. Ve zbývajících regionech je však cestování teoreticky možné bez větších překážek. Při vstupu potřebují cestující negativní PCR test ne starší než 72 hodin nebo antigenní test ne starší než 48 hodin. Pro očkované nebo uzdravené osoby neexistuje žádná výjimka.

Delta v Rakousku na vzestupu

Podle zpráv v médiích představuje nyní delta v Rakousku čtvrtinu případů. Celkově je výskyt necelých 10 nových infekcí na 100 000 obyvatel, takže riziko infekce je v současné době stále velmi nízké. Při vstupu vyžaduje Rakousko negativní PCR nebo antigenní test a cestující se také musí předem zaregistrovat online.

Nárůst i ve Španělsku

Další turistickou destinaci, kterou zasáhlo šíření nové mutace, je Španělsko. Jen něco málo přes 10 % nových infekcí v zemi je způsobeno variantou delta. Výskyt nákazy v posledních dnech opět vzrostl a nyní se pohybuje kolem úrovně 50.

V cestovním ruchu však stále neexistují přísnější pravidla. Pouze nedávno vláda místo toho povolila antigenní testy jako detekční prostředek pro ty, kteří vstupují do země.

Itálie, Francie a Řecko jsou zatím téměř nedotčeny

Případy varianty delta byly identifikovány také v jiných cestovních destinacích. Zatím však šlo pouze o velmi zanedbatelné číslo.

V Itálii představovaly infekce touto variantou v poslední době pouze asi pět procent. Výskyt je také stále velmi nízký, kolem 12. Kromě toho chce vláda od 28. června zrušit povinnost nošení roušek ve venkovních prostorech. Vstup je možný s vyplněným vstupním formulářem a negativním PCR nebo antigenním testem.

Situace ve Francii je podobná: varianta delta zde podle GISAID představovala za poslední čtyři týdny pouze 6,3 %. Výskyt je naproti tomu přibližně na úrovni 25. Pro vstup ve věku nad jedenáct let je vyžadován PCR nebo antigenní test ne starší než 72 hodin.

Pokud uvažujete o dovolené v Řecku, můžete být stále v klidu. Varianta delta zde dosud nebyla detekována. Sedmidenní výskyt navíc v posledních týdnech neustále klesá a nyní je kolem 35. Vláda také nedávno povolila vstup s negativním antigenním testem.

Související články

Komentáře

Přidat komentář