PŘÍJMY Z DANÍ AIRBNB VE FRANCII DOSÁHLY SKORO 100 MILIONŮ EUR

Kevin Eagan - Dec 19, 2021
0

Příjmy z daní Airbnb z pronájmů letos ve Francii dosáhly 93 milionů eur. Jde o skutečně impozantní nárůst ve srovnání s 58 miliony eur v roce 2019. Částka pro rok 2020 zveřejněna nebyla, a to z důvodu Covid-19 krize.

Největšího výnosu z daní Airbnb bylo dosaženo v Paříži (9,4 milionu eur), Marseille (1,9 milionu), Nice (1,2 milionu) a Cannes (1 milion), uvádí prohlášení společnosti. Z přibližně 29 000 obcí, které vybíraly daň z pronájmů přes Airbnb, si ty s méně než 3 500 obyvateli rozdělily 27 milionů eur nebo 29 % z celkového počtu.

Francie, druhý největší trh pro Airbnb

Tato data se týkají období od 1. listopadu 2020 do 31. října 2021, uvádí platforma, která ve Francii dosahuje svého druhého největšího obratu na světě po Spojených státech.

Co se týče počtu ubytování ve Francii, Airbnb se odvolala na svůj status společnosti kótované na burze a tudíž není povinna zveřejňovat počet ubytování nabízených ve Francii. Zároveň ani nespecifikovala, jak pronájmy prospěly hostitelům.

Airbnb je od roku 2019 povinna, stejně jako všechny platformy, předávat obcím údaje o těchto pobytech (počet cestujících, délka a množství rezervací, cena za noc, adresy pronajímaných nemovitostí atd.) V prosinci poskytne společnost údaje z května do října 2021.

Obce stanovily výši daně z pronájmů mezi 1 % a 5 % z ceny ubytování za noc na osobu a řada z nich ji letos zvýšila.

Více než 200 000 eur na daních

Příjmy z daně Airbnb mohou pro obce činit až 4,10 eur za noc od zavedení tohoto poplatku v listopadu 2020. Tehdy uvedla UNPLV, která zastupuje několik platforem (Airbnb, Abritel, TripAdvisor, LeBonCoin...), že jde o „nespravedlivé rozhodnutí“.

Zároveň 17 měst zřídilo povinné registrační číslo pro lepší kontrolu těchto pronájmů, včetně Paříže, Lyonu, Bordeaux, Aix-en-Provence, Saint-Malo nebo Annecy.

„Plná implementace tohoto opatření byla odložena do února 2022 v Marseille kvůli potížím některých hostitelů při vytvoření jejich uživatelského účtu na webu města,“ tvrdí Airbnb.

Totéž platí v Nice, kde systém „vyvolává vážné právní problémy“, neboť někteří úředníci hostitele vyšetřují před vydáním registračního čísla místo toho, aby je poskytovali automaticky, uvedla platforma.

Na daňové frontě Airbnb France zaplatila za rok 2020 na dani z příjmu právnických osob 204 662 EUR, ve srovnání s 193 398 EUR za rok 2019. Zdaněny jsou však pouze marketingové služby účtované Airbnb Ireland své francouzské dceřiné společnosti, což představuje velmi okrajovou část ve srovnání s celkovou aktivitou platformy ve Francii.

Příjmy generované pronájmem turistického ubytování ve Francii jdou Airbnb Ireland a podléhají tak irskému zdanění, které je mnohem výhodnější. Airbnb však upřesňuje, že ve Francii platí „jak DPH, tak i daň z digitálních služeb“.

Související články

Komentáře

Přidat komentář