VĚTŠINA HOTELŮ V BARCELONĚ OTEVŘE V ZÁŘÍ

Tomas Haupt - Jun 1, 2020
0

Navzdory oznámení vlády a velkému počtu vyhledávání a rezervací zůstává barcelonská hotelová asociace v současném scénáři nohama na zemi.

Podle jejího předsedy Manela Casalse se od začátku července otevře pouze 20 až 25 % hotelů v katalánském hlavním městě, což znamená, že více než 75 % hotelových pokojů v Barceloně zůstane uzavřeno. Casals předpokládá, že velké hotelové řetězce budou soustředit klientelu do jednoho nebo dvou hotelů, zatímco pro ostatní nebude návrat k podnikání dostatečně ziskový.

Menší skupina v říjnu nebo listopadu

Z tohoto důvodu bude většina hotelů ve městě otevřena v září a stále bude existovat menší skupina, která nebude pokračovat v aktivitách, dokud nebude „hodně pohybu“. Tyto by mohly být znovuotevřeny mezi říjnem a listopadem, v závislosti na vývoji bezpečnostní situace. Podle očekávání, ty, které se vrátí jako první, jsou velké hotely, které jsou schopny pořádat velké množství schůzek a kongresů.

Barcelonští hoteliéři se již mezitím vzdali s tvrzením, že letní sezóna je pro cestovní ruch „ztracena“. Podle Casalse otevírají své hotely ti, kteří by v případě pokračujícího uzavření přicházeli o stejné peníze jako v případě znovuotevření.

„Cestovní ruch se zotaví“

Navzdory skutečnosti, že cestovní ruch je jedním z odvětví, která touto krizí trpí nejvíce, je Casals pevně přesvědčen, že se zotaví. Jeho intenzita však bude záviset na mnoha faktorech, včetně možné vakcíny nebo léčby pro boji proti viru.

Existují i další prvky, které mohou urychlit (nebo zpomalit) návrat k normální aktivitě, jako je schopnost vlády vykreslit větší důvěru mezinárodním turistům, a přizpůsobivost hoteliéru k nové realitě.

Důležitost předání správného poselství

Casals rovněž řekl, že znovuotevírání budou probíhat nejen v závislosti na tom, jak se věci budou dělat, ale do značné míry na způsobu, jakým budou sdělována rozhodnutí. V tento moment se má za to, že španělská vláda nevysvětlila dostatečně izolační postupy, které by mezinárodní cestující měli dodržovat při příletu do země, což způsobilo rozruch v cestovním průmyslu. Je nutno rovněž vzít v potaz, že tato opatření budou v účinnost pouze po dobu trvání nouzového stavu.

„Pokud poselství nejsou předána správným způsobem, děsí to klienty,“ vysvětlil Casals, který také ujistil, že počet dosud zaregistrovaných rezervací je „náhodný“.

Generální ředitel asociace barcelonských hotelů říká, že od chvíle, kdy budou hranice znovu otevřeny, bude trvat 6 až 8 měsíců, než hotely obnoví „jistou normálnost“, ale úroveň výkonu před pandemií COVID-19 nebude možná do roku 2022.

Potřeba „záchranného plánu pro cestovní ruch“

„Cestovní ruch se zotaví,“ řekl Casals, protože hotelnictví v Barceloně je ziskové. Varoval však, že je nutné vytvořit „záchranný plán pro cestovní ruch“. Bez takového plánu ztratí někteří podnikatelé aktiva, protože mnoho investorů již „hledá výhodné obchody“, a přestože zatím nejsou na stole nabídky, „už jsou na lovu“, varoval.

Mezi opatřeními, které Casals zvažuje pro tento záchranný plán, stejně jako CEHAT (Španělská konfederace hotelů a turistických ubytovacích zařízení), stojí za zmínku zachování ERTE (nařízení o dočasném zaměstnání) do konce roku nebo prodloužení odkladu platby turistické daně v Katalánsku o dalších 6 měsíců. V současné době je tato platba odložena do září.

Zdravotní, dopravní a krize důvěry

Další opatření by se mohla týkat finanční podpory pro cestovní ruch nebo zlepšení podmínek nájemného nebo hypotéky pro podniky. Casals doufá, že do 1. července se hranice znovu otevřou, i když je samozřejmě věc druhá „jestli budou lidé motivováni k cestování“. Podle jeho názoru čelí země krizi zdravotní, následuje dopravní krize, a nakonec krize důvěry. Španělsko tedy musí, dle Casalse, projít těmito třemi fázemi, aby znovu získalo určitou normálnost.

Navzdory všemu je ředitel barcelonské asociace hotelů optimistický ohledně budoucnosti cestovního ruchu a připomněl, že tohle odvětví je „velmi citlivé“ na vnější faktory, ale zároveň, že se také rychle zotavuje.

Související články

Komentáře

Přidat komentář