HITLEROVO 'VLČÍ DOUPĚ' LÁKÁ TURISTY

Pat Hyland - Jan 30, 2012
0

Hitler, ztělesněné zlo, fascinuje nejen historiky, ale i laickou veřejnost. Každého, kdo se zajímá o druhou světovou válku, přitahuje i jeho Vlčí doupě v Polsku, a rekonstrukce tohoto bunkru může přilákat mnoho nových návštěvníků.

Hitler se zapsal do dějin jako jeden z nejkrutějších krvežíznivých vojevůdců všech dob. Jeho osobnost už léta fascinuje řadu zarytých příznivců historie, kteří se zabývají mapováním jeho života i smrti.

Ti, kteří se o jeho osobnost zajímají, vědí, že Vlčí doupě je pevnost, ve které spolu se svými muži strávil během druhé světové války několik let. Dnes už zříceniny kdysi robustního vojenského velitelství leží v lesích na severovýchodě Polska. V současnosti je ve vlastnictví lesní správy, ale oblast je k dispozici každému, kdo by měl zájem investovat a proměnit Hitlerovu pevnost v turistické centrum.

Tato nabídka je platná už nějakou dobu, ale zatím bez větší odezvy. Jde totiž o náročný projekt. Na rekonstrukci čeká téměř 80 objektů, které jsou rozděleny do několika bezpečnostních zón, podle toho, kdo je obýval.

Vlčí doupě, nebo Wolfsschanze, bylo postaveno v roce 1940. Hitler zde poprvé pobýval v roce 1941 a během tří let, kdy Wolfsschanze fungovalo jako hlavní velitelství, tady strávil celkem asi 800 dní.

Systém bunkrů byl více než dostačující a celý areál, v němž se nacházela i vlastní elektrárna a vlakové nádraží, byl soběstačný. Ke zničení všech objektů by bylo zapotřebí obrovské množství TNT - v roce 1945 se o to pokusily ustupující německé jednotky. Řada zdejších bunkrů je ale díky pevné železobetonové konstrukci k vidění ještě dnes.

Vlčí doupě je také známé jako místo nepovedeného atentátu na Hitlera, o který se pokusil plukovník von Stauffenberg. Tato událost inspirovala i známý film Valkýra s Tomem Cruisem z roku 2008.

Související články

Komentáře

Přidat komentář