Sázava - nejromantičtější řeka Česka

Justin N. Froyd - Aug 27, 2010
0

Všechny české řeky mají své nezapomenutelné kouzlo. Berounka vlídně a tiše protéká zalesněnými údolími a je ideální pro začátečníky a rodiny s dětmi. Řeka Sázava potrápí vodáky v peřejnatých úsecích a prověří zadákovu zručnost a háčkovu schopnost dobře navigovat loď mezi balvany. Na nejdelší české řece, Vltavě, také není o peřeje nouze. Milovníci nedotčené krajiny ocení horní tok protékající Národním parkem Šumava. Která řeka je však tou pravou na letní putování za dobrodružstvím a romantikou?

 

Na tuto otázku přinesla odpověď anketa agentury CzechTourism, na jejímž základě byl sestaven žebříček vodácky nejoblíbenějších českých řek. Drtivou převahou zvítězila a titul nejromantičtější české řeky získala Sázava, které dalo svůj hlas 30 % z 1370 hlasujících. Druhé místo si zasloužila stálice turisticky oblíbených řek Berounka s 22 % hlasy. Daleko za těmito vodáckými hity zůstala překvapivě Vltava s 9 %.

1. Sázava – nejromantičtější česká řeka

Sázava patří ke stálicím letního splouvání a svou náročností uspokojí všechny kategorie vodáků. Na horním toku bouří obtížné peřeje Stvořidla, které vystřídá klidná voda s romantickými zátokami jako stvořenými pro letní koupání. Putování na řece usnadňují jezy s vorovými propustmi, které oživují plavbu. Za nejkrásnější část Sázavy zvolili čtenáři populární úsek Týnec nad Sázavou – Pikovice, známý mnoha pěknými a dlouhými peřejemi, jejichž obtížnost se odvíjí od stavu vody. Ačkoli se na vodě pohybuje relativně dost lodí, k zácpám na jezech nedochází a tak má každý šanci užít si plavbu v klidu a pohodě. V Týnci nad Sázavou rozhodně stojí za návštěvu románská rotunda v areálu místního hradu, který poskytuje zázemí kolonii netopýrů velkých.

2. Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je řekou, která nikdy nezklame. Obtížné peřeje se na ní čekat nedají, zato má vody dost po celý rok a zvládnou ji bez obtíží začátečníci i rodiny s dětmi. Řeka nebývá přeplněná a tak zaručuje soukromí v krásné přírodě Plzeňska a v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Berounku miloval také český spisovatel Ota Pavel. Řeku lemují vysoké skály, travnaté břehy a tiché tůňky. Na podzim a na jaře se však z jindy tiché a klidné řeky stává dravec, který má co nabídnout zkušenějším vodákům toužícím po adrenalinovém dobrodružství. Kochání přírodou můžete okořenit i poznáváním kulturních památek, kterých je v okolí nepřeberné množství. Dvě hradní zříceniny Libštejn a Krakov, hrady Křivoklát a Karlštejn a dále městečko Nižbor se světově známou sklárnou Rückl Crystal.

3. Vltava – vodácká klasika

Tato nejnavštěvovanější řeka je splavná pod Lipnem po celý rok. Jeden z nejkrásnějších úseků se nachází na vrchním toku Teplé Vltavy v Národním parku Šumava. Řeka zde protéká panenskou přírodou, kde poletují ledňáčci a vysoké břehy řeky na jaře lemují voňavé květy lučních rostlin. Písečné podloží navíc zaručuje průzračnost vody. Splouvání však reguluje správa Národního parku a získat povolenku může být někdy obtížným úkolem. Oproti tomu dolní tok od Vyššího Brodu je splavný bez problémů. Na Vltavě se díky její oblíbenosti mohou vytvořit dlouhé kolony lodí. Ve Vyšším Brodě se můžete osvěžit v chladných chodbách gotického kláštera, ale také v  minipivovaru. Navštívit můžete i hrad Rožmberk, Český Krumlov, klášter Zlatá Koruna a zříceninu hradu Dívčí Kámen.

4. Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky s krásnou přírodou i historickými městy. Plavbu mohou znepříjemnit komáři u horního toku v Novořeckých močálech a v oblasti Staré řeky, ústící do rybníka Rožmberk. Vodácky nejoblíbenější úsek Tábor – Bechyně však moskyty neláká a navíc zde řeka proudí rychlým tokem. Od Bechyně vede řečiště sevřené lesnatými stráněmi řeku ke Kolodějím nad Lužnicí, kde již začíná vzdutí Orlické přehradní nádrže a k Týnu nad Vltavou, před nímž se vlévá do řeky Vltavy. Na horním toku Lužnice si můžete prohlédnout zámek Jemčina, na dolním Rožmberský hrad v Soběslavi a husitské město Tábor. Řeka podplouvá pod empírovým Stádleckým mostem, posledním svého druhu v Evropě. Další jedinečnou technickou památkou je Duhový most na okraji města Bechyně.

5. Morava – bobří řeka

Řeka Morava tvoří na dolním toku státní hranici mezi Českem a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Zajímavá je na horním a středním toku, končícím nejpozději v Olomouci a na úseku mezi Břeclaví a ústím do Dunaje. Vodáka mohou potrápit spadané stromy, nesjízdné jezy, mělké písčiny a komáři v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Ostrůvek panenské přírody u Litovle si však oblíbili zejména bobři, jejichž složité hráze se dají obdivovat pouze z lodi. V říčním korytě se také tvoří náplavy s hnízdišti ptáků, na které je zákaz vstupovat. Střední a dolní tok Moravy zvládnou i naprostí začátečníci. Mimo bobrů, vyder a vzácných ptáků se zde vyskytuje na 60 druhů ryb. Na březích se tvoří rozsáhlé pestrobarevné koberce ze sněženek, sasanek a kosatců. Navštívit můžete Přemyslovský hrad v Olomouci a letecké muzeum.

6. Otava – řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. Řeka nabízí sportovní vyžití jak zkušeným vodákům, tak začátečníkům. Většina jezů je splavných a množství turistů na řece nepřekračuje únosnou mez. Nejzajímavějším úsekem pro zkušené vodáky je plavba z Čeňkovy Pily do Sušice, kde řeka klesá o celých 48 metrů. Zalesněné údolí řeky ukrývá kameny i velké balvany. Nevýhodou trasy je potřeba kontrolovat vodní stav, který musí na Čeňkově Pile dosahovat 50 cm. Z vody i ze souše můžete obdivovat majestátní hrad Rabí, v nedalekých Horažďovicích se nachází Červená brána, druhá nejstarší dochovaná brána v Čechách. Další zastávkou může být Strakonický hrad a Písek s nejstarším českým kamenným mostem. Poslední zastávkou na soutoku Otavy s Vltavou představuje hrad Zvíkov.

7. Ohře – čtvrtá nejdelší řeka na našem území

Přestože Ohře poměrně rychle protéká krajinou, vodáci ji nemají v oblibě pro velký počet nesjízdných a nebezpečných jezů. Nejvíce vyhledávaným úsekem je plavba z Lokte do Klášterce nad Ohří. Řeka zde pěkně proudí mezi lesy a loukami. Podél trasy se vine také Vodácká stezka, která informuje vodáky o řece, kulturních památkách i o možnostech ubytování, protože Ohře protéká řadou chráněných území, kde je volné táboření zakázáno. K největším klenotům na Ohři patří hrad Loket, až 50 metrů vysoké žulové věže Svatošských skal a nejnavštěvovanější lázeňské město Karlovy Vary. Pokud zatoužíte po expozici porcelánu, zámek Klášterec nad Ohří vás jistě potěší.

8. Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera patří k velkým řekám horského charakteru a je oblíbena vodáky sjíždějícími obtížnější úseky. Zkušení vodáci ocení úsek Semily, Bítouchov – Podspálov. Řeku obklopují v téměř celém horním toku lesy, dále pak protéká lukami s vrbinami na březích i písčitými tůňkami ve kterých se vyhřívají pstruzi. K Turnovu teče čilým proudem, potom se stává nížinnou řekou s mírným proudem, který se zrychlí až před ústím do Labe pod Benátkami. Jedinou nevýhodou je množství nesjízdných jezů. V Železném Brodě, se můžete podívat na tradiční výrobu u skla. Vyhledávaným turistickým cílem je skalní hrad Vranov - Pantheon.

9. Ploučnice – plavba divočinou

Ploučnice byla donedávna utajena ve vojenském prostoru, proto zůstala zcela nedotčena civilizačními vymoženostmi. Na prvních kilometrech řeky vodáka pohltí úzké koryto Průrva Ploučnice vysekané mezi dva skalní bloky, kterému se přezdívaná Pekelný jícen. Loď se protáhne do tunelu, který ústí do tůňky. Poté se řeka klikatí meandry bývalého vojenského prostoru Ralsko. Na vodáka čeká průjezd vrbami a jinými rostlinami. Poměrně rychlý tok až do Brenné u České Lípy nepřehrazují žádné jezy. Ploučnice je splavná po celý rok až do Benešova nad Ploučnicí a to i díky jejímu prameništi, které se označuje za nejvydatnější ve střední Evropě. Ve městě Mimoň můžete navštívit městské muzeum, další památky se nacházejí až v České Lípě, kde objevíte vodní hrad Lipý. Posledním rozloučením s řekou je děčínský zámek, který shlíží na soutok Labe a Ploučnice z vysoké skály.

Sami hlasující vodáci obohatili anketu o další atraktivní řeky České republiky

Velké oblibě se těší moravskoslezská řeka Odra, která protéká Chráněnou krajinnou oblastí Poodří s mnoha peřejemi a její břehy lemují porosty buků starší 150 let. Mnoha vodákům přirostla k srdci nenáročná východočeská řeka Orlice s řadou pěkných pláží a hlinitými břehy, protékající stejnojmenným přírodním parkem. Také její dva přítoky Tichá a Divoká Orlice jsou lákadlem pro kajakáře za velké vody. Mnohým vodáckým labužníkům nezůstala skrytá řeka Bílina, která mívá dostatek vody po celý rok. Nejvíce „volných hlasů“, tedy 16 ze 117 ovšem získal evropský veletok Labe, pramenící v srdci Krkonoš. Čtenáře zřejmě očaroval úsek na horním toku Vrchlabí-Jaroměř, anebo romantické vyhlídkové plavby na palubách parníků.

Související články

Komentáře

Přidat komentář