OMEZENÉ VZÁJEMNÉ UZNÁVÁNÍ VAKCÍN ZPOMALUJE MEZINÁRODNÍ CESTOVNÍ RUCH

Gary Diskin - Jul 19, 2021
0

Na trhu je k dispozici řada vakcín proti Covid-19. Ne všechny z nich jsou však vzájemně akceptovány vládami po celém světě. A to představuje významný problém z hlediska obnovení mezinárodního cestovního ruchu.

Tuto skutečnost zdůraznila Světová rada cestování a cestovního ruchu (WTTC). Organizace se konkrétně obává, že by turisté mohli být na hranicích odmítnuti, protože země nemají společný seznam mezinárodně uznávaných a schválených vakcín.

Nedostatek mezinárodní koordinace

V této souvislosti WTTC odkazuje na několik případů britských turistů, kteří byli odvráceni na hranicích s Maltou, protože jim byla podána indická dávka Covishield vakcíny AstraZeneca. Organizace však poznamenává, že vakcína je chemicky identická s vakcínou vyrobenou ve Velké Británii.

Některým cestujícím bylo také zabráněno nastoupit na své lety. WTTC je tedy toho názoru, že nedostatek mezinárodní koordinace při schvalování seznamu schválených vakcín je další významnou překážkou v obnovení mezinárodního cestování.

A to navzdory skutečnosti, že většina očkovacích látek byla schválena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) nebo přísnými regulačními orgány, jako je regulační agentura pro léčivé přípravky a zdravotnické výrobky ve Velké Británii, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA nebo Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

"Vzájemné uznávání vakcín a šarží je zásadní, pokud se chceme vyhnout dalším zbytečným a škodlivým problémům při obnovování mezinárodního cestovního ruchu," uvedla Virginie Messina, hlavní viceprezidentka WWTC.

Rusko doufá v řešení

Mezitím se k této záležitosti vyjádřily i některé země. Například Rusko věří, že otázku vzájemného akceptování vakcín s Evropskou unií vyřeší, jak minulý týden oznámil tiskový mluvčí Vladimíra Putina Dmitrij Peskov.

„Téma je nyní na pořadu jednání. Doufáme, že v režimu dialogu s EU bude možné o tomto tématu diskutovat a dospět k některým rozhodnutím. Zatím bohužel neexistují žádné konkrétní výsledky,“ uvedl.

Evropská unie rovněž vyjádřila přání vést dialog prostřednictvím velvyslance v Moskvě Markuse Ederera. Na začátku měsíce velvyslanec uvedl, že EU nabídla Rusku, aby projednalo možnost připojit se k certifikačnímu programu COVID a projednalo možnost vzájemného uznávání vakcín.

Evropské země jsou však v této otázce poněkud rozdělené. Například Itálie upřednostňuje počkat, až ruské vakcíny obdrží certifikaci EMA. Do té doby se země zdráhá tyto vakcíny samostatně uznávat.

Na druhé straně Maďarsko jedná s Ruskem o vzájemném uznávání očkovacích osvědčení Covid-19. V této souvislosti maďarský ministr zahraničí uvedl, že obě země usilují o zrušení všech omezení vstupu turistů, přičemž Maďarsko čeká na rozhodnutí ruské vlády.

Související články

Komentáře

Přidat komentář