SBÍREJ ODPAD - ZACHRÁNÍŠ MOUNT EVEREST

Andrea Hausold - Jun 13, 2011
0

Letošní rok byl zlomový pro projekt "Zachraňme Mount Everest". Jeho cílem je vysbírat všechen odpad po horolezeckých výpravách na jejich cestě dobýt nejvyšší horu světa.

Stanout na vrcholku nejvyšší hory světa je pro mnoho lidí neodolatelným pokušením. Pokořit Mount Everest je největším snem každého horolezce a každým rokem se o to pokusí 35 000 lidí s doprovodem 80 000 nosičů.

Toto hrdinné úsilí si jistě zaslouží pochvalu a obdiv, mnoho lidí si však neuvědomuje, že po výpravách zůstanou na cestě tuny odpadu. Upozorňovala na to řada zahraničních návštěvníků a společné úsilí dalo vzniknout kampani "Zachraňme Mount Everest".

29 Šerpů na sebe vzalo náročný úkol všechny odpadky sesbírat a snést dolů do základního tábora v Namče. Netřeba dodávat, že nebezpečný terén a extrémní teploty dělají z mise takřka hrdinský úkol.

V Namče se podařilo shromáždit neuvěřitelných 8 tun odpadu všeho druhu. Staré stany, stanové provazy a tyče, plastové a kyslíkové lahve, jídlo a léky, ale i pozůstatky těch, kteří se na vrchol nedostali.

A kampaň ještě zdaleka nekončí. Podle některých odhadů zbývá sesbírat ještě 20 tun odpadu. Projekt za 780 000 dolarů proto pokračuje. Cílem je nejen zbavit Mount Everest odpadu, ale ten také správně vytřídit a recyklovat.

Iniciativy a organizace jako Expedice Eco Everest nebo Sdružení Everest Summiteers dělají co mohou, aby tuto památku UNESCO zachovaly pro další generace. Úkolem nepálské vlády bude prosadit zákony ohledně nakládání s odpadem. Mount Everest nemá na zemi obdoby a ochranu si určitě zaslouží.

 

 

 

Související články

Komentáře

Přidat komentář