ZAHRANIČNÍ NÁVŠTĚVNÍCI ZAPLAVILI KUBÁNSKÉ HOTELY

James Morris - Jul 31, 2017
0

Minulý rok představoval velký úspěch pro kubánské hotely, které nečekaně čelí obrovskému přílivu zahraničních hostů, především z Kanady. V průměru se ceny pokojů zvýšili o více než 95 %. V roce 2016 ostrov poprvé dosáhl rekordní mety 4 milionů turistů.

„Tento neočekáváný nárůst národního cestovního ruchu překvapil kubánský turistický průmysl," řekl Emilio Morales, předseda a generální ředitel společnosti THCG. Nejvíce návštěvníků dorazilo z Kanady – 1.2 milionů lidí. Avšak i domácí turisté významně přispěli k pozitivnímu trendu.

Pokud byl v roce 2008 počet domácích turistů ubytovaných v hotelových řetězcích v zemi 61 tisíc, v roce 2009, kdy tehdejší prezident USA Barack Obama umožnil cestování na Kubu, začal počet místních cestujících růst každý rok. V roce 2016 se tedy počet domácích turistů zvýšil na 991,122, což představují nárůst o 1,511 %, podle THCG.

Na tomto zvýšení se váží dva faktory: zvýšené cestovní na karibský ostrov kubánských Američanů a růst soukromého sektoru na ostrově. Jedna důležitá věc je, že podle studie provedené v roce 2014 společností THCG, 37 % kubánských Američanů, kteří cestovali na ostrov, zůstalo v hotelích s jejich rezidentními příbuznými po dobu alespoň jednoho víkendu.

Tento trend se neustále zvyšuje a v současnosti se odhaduje, že přibližně 45 % kubánských Američanů, kteří cestují na ostrov, pobývá v hotelu se svými příbuznými po dobu dvou až tří dnů.

Na druhou stranu růst soukromého sektoru zvýšil kupní sílu stovek tisíc Kubánců. Zpráva THCG ukazuje, že v roce 2016 skoro jeden milion Kubánců zůstalo v jednom ze čtyř hotelových řetězců působících na ostrově.
94 % z nich zůstalo v řetězcích s nejvyššími cenami všech hotelů: Cubanacan (34,58 %), Gaviota (33,93 %) a Gran Caribe (22,64 %).

kubánské hotely


„V roce 2016 byly ceny různých řetězců vysoké. To nám dává představu, jak moc se zvedla kupní síla této nové střední třídy, která se objevila v posledních letech na Kubě," řekl Morales.

V současné době úřady odhadují, že do konce letošního roku by měla Kuba přivítat 4,7 milionů návštěvníků, což by v porovnání s rokem 2016 znamenalo nárůst o 16,5 %.

V první polovině tohoto roku činily příjmy z cestovního ruchu 1,5 miliardy dolarů, což představuje nárost o něco málo přes 9 % oproti stejnému období loňského roku. Příjmy z turistiky se mezitím podle oficiálních údajů zvedly o 11,8 %.
Kanada zůstává největší zemí, která vysílá turisty na Kubu, zatímco tradiční evropské trhy jako Španělsko, Francie, Itálie a Německo vykazují „pozitivní" čísla podle zprávy Mintur o první polovině roku.

Cestovní ruch je nejdynamičtějším odvětvím kubánské ekonomiky s druhými nejvyššími příjmy po prodeji profesionálních služeb. V roce 2016 dosáhly podle oficiálních údajů hrubé příjmy cestovního ruchu na Kubě 3,000 milionů dolarů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář