VZDĚLÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH: USA PŘICHÁZÍ O ZAHRANIČNÍ STUDENTY

Kevin Eagan - Nov 19, 2018
0

Špatné zprávy pro budoucnost vztahů mezi Američany a vzdělávací cestovní ruch. Příliv latinskoamerických studentů do amerických vysokých škol se snižuje. Tento pád je dokonce rychlejší než u zahraničních studentů z jiných zemí.

Podle nové zprávy amerického institutu mezinárodního vzdělání (IIE) a ministerstva zahraničí, která nese název „Open Doors“, počet přihlášek od studentů z Latinské Ameriky na vysoké školy v USA klesl o 3,7 %. Největší propady zaznamenala Argentina (10 %), Brazílie (9.3 %), Mexiko (5.3 %) a Uruguay (25 %).

Pro srovnání, počet zahraničních studentů z Číny a Indie, které jsou země s nejvyšším počtem studentů ve Spojených státech, se v letošním roce mírně zvýšil o 1,3 % a 0,5 %.

Pokles počtů zahraničních studentů od nástupu prezidenta Donalda Trumpa je pro Spojené státy negativní zprávou z ekonomického, politického a akademického hlediska.

Pokud jde o ekonomiku, 1.1 milionů zahraničních studentů z celého světa, kteří se zapsali na americké vysoké školy, přispívají do země 42 miliardy dolarů ročně. Mnoho z těchto zahraničních studentů celé školné, což univerzitám umožňuje využít část těchto peněž na podporu amerických studentů.

Dlouhodobá politická škoda by však mohla být mnohem větší. Mezinárodní studenti se často vracejí do svých zemí a zapojují se do politických, obchodních nebo akademických aktivit. Kromě toho pomáhají mnoha americkým spolužákům, aby se dozvěděli více o světě.

Je náhodou, že počet zahraničních studentů klesl od doby, kdy je Donald Trump Presidentem? A že jeden z největších poklesů zaznamenala skupina latinskoamerických studentů? Pravděpodobně ne.

Pokud mladý Mexičan naslouchá prezidentu Spojených státu, který neustále znevažuje mexické přistěhovalce a většinu z nich představuje jako zločince a násilníky, pravděpodobně by raději studoval jinde než právě ve Spojených státech.

Trumpovy útoky na přistěhovalce, obrazy rodin separovaných na hranicích a děti uvězněné v klecích způsobují, že se mnoho obyvatel Latinské Ameriky necítí být v USA vítáni.

Mimochodem, mezinárodní cestovní ruch ve Spojených státech klesl v roce 2017 navzdory celkového růstu cestovního ruchu po celém světě, podle údajů americké asociace cestovního ruchu a Světové cestovní a turistické rady (WTTC).

Americké univerzity potvrzují, že pokles v počtu příchozích latinskoamerických studentů je částečně způsoben i místními faktory, jako je například ekonomická krize v Brazílii.

„Nejnovější údaje vydané v Open Doors by měly být důvodem k obavám,“ řekl Julio Frenk, prezident univerzity v Miami. „Přestože se jedná o některé místní faktory jednotlivých zemích, je těžké uvěřit, že současný projev Spojených států (proti přistěhovalectví) nemá nic společného s poklesem počtu latinskoamerických studentů.“

Frenk také zmínil, že mnoho latinskoamerických studentů může zvažovat možnost dokončit vysokoškolské vzdělání v jiných anglicky mluvících zemích, jako je Kanada nebo Velká Británie.

Po zvolení Donalda Trumpa došlo k nárůstu online vyhledávání kanadských univerzit, které mohly být provedeny zahraničními studentů. Navíc rostoucí počet evropských univerzit vyučuje kurzy v angličtině, aby získali mezinárodní studenty, kteří možná nechtějí navštívit Spojené státy.

Pro uvedení do kontextu, americké vysoké školy jsou stále klasifikovány jako nejlepší na světě a země zůstává největší destinací pro „vzdělávací turistiku“. Nicméně, Trump vytvořil potíže tím, že oznámil falešnou imigrační krizi – ve skutečnosti je množství nelegálních přistěhovalců mnohem nižší než před 10 lety. V důsledku tohoto došlo i k odehnání mnoha turistů, ale i potenciálních mezinárodních studentů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář