PĚT NEJKLIDNĚJŠÍCH STÁTŮ V USA

Bill Alen - Apr 18, 2011
0

Cestujete do USA? Zajímá Vás, který stát je nejbezpečnější, nejklidnější a ve kterém vycházejí nejvíce vstříc turistům? Americký Institut pro ekonomiku a mír nedávno zveřejnil tzv. Index míru (Peace Index), na jehož základě byly jednotlivým americkým státům přiděleny ukazatele míru. Tourism-Review.com Vám přináší žebříček pěti nejklidnějších amerických států sestavený podle těchto ukazatelů.

 

 

 

5/ Severní Dakota

V 90. letech 20. století byla nejklidnějším americkým státem Severní Dakota. V posledních letech se ale v zemi rozmohly násilné trestné činy, což přispělo k navýšení počtu uvězněných. Naopak, počet zabití se zásadně nezměnil. Nejpřekvapivější vývoj byl zaznamenán v oblasti násilných trestných činů, jejichž počet od roku 2003 narostl o 250 %. Takový vývoj je v přímém rozporu s celonárodním trendem, který vykazuje pokles trestné činnosti. Přesto se při klasifikaci ekonomických a sociálních faktorů v Severní Dakotě dostalo sedm z nich do první desítky. Stát se například může pochlubit velmi malým procentem dětí, kteří mají pouze jednoho rodiče, a také nejnižší mírou nezaměstnanosti.

4/ Minnesota

V žebříčku států s nejnižším počtem uvězněných se Minnesota umístila na třetím místě a v žebříčku států s nejnižším počtem zabití se objevila na místě pátém. Právem se tedy stala třetím nejklidnějším státem v USA, což se odráží jak v klíčových ekonomických tak sociálních faktorech. Minnesota se také může pochlubit nejvyšší mírou zaměstnanosti, snadnou dostupností služeb, nejnižším procentem obyvatel, kteří trpí cukrovkou, a nejvyšší průměrnou délkou života (80 let) ve Státech.

3/ Vermont

Vermont vykazuje velmi nízký počet zabití a klesající počet násilných trestných činů. V obou kategoriích se Vermont dostal až na druhé místo. Vermont také poskytuje studentům velmi kvalitní vzdělání, což se odráží v nejvyšším počtu absolventů středních škol ve Státech. Vermont se dále může pochlubit třetím nejnižším počtem těhotných dívek do 20 let, třetí nejnižší mírou úmrtnosti kojenců a nejnižším počtem úmrtí mladistvých.

2/ New Hampshire

New Hampshire se pyšní nejnižším počtem zabití –  na 100.000 obyvatel nepřipadá ani 1 zabití. Toto číslo se pohybuje hluboko pod národním průměrem (4,96) i pod průměrným počtem zabití spáchaných ve vyspělých zemích. Co se týká ostatních faktorů hodnocených Indexem míru, New Hampshire má nejméně chudých obyvatel (8,6%), nejmenší počet těhotných dívek do 20 let (19,8%) a nejvyšší procento obyvatel s domácím přístupem k internetu v USA (84,7%). New Hampshire dosáhl také druhého nejlepšího místa v poskytování vzdělání. Také dětí, kteří mají pouze jednoho rodiče, žije v New Hampshire velice málo.

1/ Maine

Maine je nejklidnějším státem v USA. Stal se jedničkou hlavně díky třem ukazatelům – počtu násilných trestných činů, policejních příslušníků a uvězněných. Co se týká počtu zabití (2 zabití na 100.000 obyvatel), Maine se umístil na 9. místě. Navíc se Maine stal nejklidnější zemí USA již po devatenácté. Maine se totiž pravidelně objevuje na prvním místě tohoto žebříčku už od roku 2000.

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář