TOP 5 ZEMÍ EU ZÁVISLÝCH NA CESTOVNÍM RUCHU

Nils Kraus - Apr 27, 2020
0

Současná cestovní omezení vysoce ovlivnila cestovní ruch ve většině zemí světa. Pro společnosti a regiony závislé na tomto průmyslu jde o velmi složité chvíle, neboť za méně, než dva měsíce začne vrcholná turistická sezóna na severní polokouli. Mnoho zemí je závislých na cestovním ruchu a zrušení letní sezóny by pro ně byl přímo katastrofou. Tourism Review představuje země, v nichž cestovní ruch představuje největší podíl na HDP, na základě nové studie Deutsche Bank.

1. Řecko

Přední zemí v žebříčku zemí závislých na cestovním ruchu je Řecko se svými 6000 ostrovy. V roce 2018 tvořil cestovní ruch až 20,6 % HDP země a v tomto roce údajně zemi navštívilo 30 milionů turistů. Cestovní ruch hrál rovněž důležitou roli při cestě Řecka z finanční krize. Slavné destinace, jako jsou Mykonos, Santorini, Kréta a Korfu jsou velmi těžko odolatelné. V průměru každý návštěvník utratí za svou dovolenou v Řecku 607 eur. Dá se očekávat, že tento rok v zemi zůstane jen zlomek této částky na návštěvníka.

2. Portugalsko

Portugalsko se nachází na druhém místě našeho žebříčku. V této zemi je kolem 19 % HDP generováno cestovním ruchem. Surfaři, gurmáni a digitální nomádi učinili z Portugalska jednu z nejzajímavějších turistických destinací v Evropě v posledních letech. Pobyty v Lisabonu a Portu se za poslední dva roky značně prodražily, přičemž každý turista v Portugalsku utratí během svého pobytu v průměru 1261 eur. Pokles počtu turistů by pro tuto zemi byl velmi obtížný.

3. Rakousko

Zemí s třetím největším podílem cestovního ruchu na HDP je Rakousko. V této alpské republice představuje cestovní ruch kolem 15,5 %, což letos pravděpodobně přinese velké problémy. Rakouská federální vláda však chce prosadit možnost pobytů v zemi ze strany německých turistů během letních měsíců. Důvodem je to, že právě Němci představují v průměru více než jednu třetinu (37 %) všech rezervací v Rakousku.

4. Španělsko

Ve Španělsku generuje cestovní ruch 14,6 % HDP. Krize Covid-19 zasáhla zemi velmi tvrdě a očekává se, že to bude mít silný dopad na ekonomické fungování středozemského království. Nejoblíbenější destinací pro turisty je Katalánsko, ale i Kanárské ostrovy mají stály proud návštěvníků. Téměř 25 % všech návštěvníků Španělska pochází z Velké Británie.

5. Itálie

Itálie je další zemí vysoce závislou na cestovním ruchu – toto odvětví vygenerovalo v roce 2018 13 % HDP. V roce 2020 to bude velmi pravděpodobně mnohem méně. Alpy, pobřeží a historické lokality přilákaly v roce 2018 do Itálie celkem 62 milionů hostů. Díky těmto číslům je tato země jednou z nejnavštěvovanějších destinací na celém světě.

Související články

Komentáře

Přidat komentář