ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY V SOSHI – KATASTROFÁLNÍ PROJEKT?

Cecilia Garland - Jun 24, 2013
0

Na papíře vypadá původní návrh na Zimní Olympijské hry v roce 2014 jako skvělý úspěch pro Rusko a ideální šance pro přilákání turistů a sportovních nadšenců z celého světa. Nicméně celý projekt čelí několika vážným problémům.

Naplánované byli velkolepé olympijské vesničky plné arén, zařízení a ubytovacích prostorů tak, aby byl postaven resort – dokončen s novým letištěm – na úpatí sněžných hor Sochi. Realita situace je ale velmi odlišná a zdá se, že představa prezidenta Putina pro Rusko se všude kolem něj rozpadá – v některých případech doslova.

Olympijský park v Sochi je nyní oficiálně největší stavební plochou v Evropě a existuje jen malá šance, že se některé potřebné budovy a zařízení stihnout dokončit před únorovým termínem. To ale není vše, některé stavby, které byly dokončeny, jsou katastrofální – především vybuchující plynové trubky a zřícené tunely – migranti pracující na ostatním pracují dlouhé hodiny, mají špatné jídlo a ubytování a v některých případech jsou bez mzdy. Je to recept na katastrofu, kterému nelze pomoci přidáváním peněz (GBP 30 miliard), které už jsou čtyřikrát větší od původního rozpočtu a hry stojí již skoro čtyřikrát více než Letní Olympijské hry v Londýně.

Putinova odpověď na všechny tyto problémy a chyby nebyly zrovna klidné a mírné. Mluvil sice o „absolutním přesvědčení“, že se vše stihne „s potřebnou kvalitou a včas“, ale jeho rozhodnutí pro úplné přesídlení resortu a vyhození více prezidenta ruského olympijského výboru mluví za vše.

Je to jako kdyby věřil, že je spasitelem v jeho zdánlivě ztracené situaci a cítí, že jediná cesta jak zaručit úspěch jsou personální změny a návštěvy v Sochi – i kdyby to znamenalo, že se s ním celý Kreml vydá do hor.

Za předpokladu, že všechna Putinova ujištění jsou jen popírání, a že již dosáhl limitů jeho korupčních intrik, tak šance že hry v Sochi budou úspěšné, rychle mizí. Toto nejsou špatné zprávy jen pro Putina, ale i pro všechny, kteří věří, že tuto říši divů uvidí na vlastní oči. Marriot možná udělal u-turn v jejich pozici s hotely v Sochi, ale vysoce znečištěný horský vzduch a nedostatek dokončených silnici může diváky odradit v pobytu.

Bohužel se tu pomyslné světlo na konci tunelu pro nikoho neukazuje. Pokud konstrukční týmy budou pokračovat v nedostatečně kvalitní práci a skutečně Olympijský park postaví včas tak bude, tak špatně udělaný, že na něm nikdo nebude chtít soutěžit a hry budou stejně viděny jako selhání. Nina Khrushcheva, profesorka z USA, že by toto vše mohlo značit konec Putina a říká – možná má sice vizi pro otevírací ceremoniál, který vidí jako vrcholný okamžik své vlády, ale může pro to mít všechny špatné důvody.

Související články

Komentáře

Přidat komentář