DESET NEJLEPŠÍCH JEDINEČNÝCH EVROPSKÝCH HRADŮ CO NAVŠÍVIT

William Law - Apr 7, 2014
0

Pokud se vidíte jako rostoucího historika, umělce hledajícího inspiraci, nebo pouze jako horlivého turistu dychtícího po vzdělání, asi by stálo za to, abyste příště co pojedete do Evropy přidali na svůj cestovatelský itinerář i nějaký místní hrad. Vidět ikonický kostel na vlastní oči místo jen na fotografiích může pomoct přivést místní a národní historii k životu a zvýraznit jedinečnou kvalitu stavby. Každý kostel má svůj vlastní půvab, nějaké manýry předchozího účelu nebo majitele, nebo neobvyklý estetický aspekt, který z něj dělá výbornou atrakci, a následujících deset nejlepších evropských rezidencí a opevnění jsou perfektními příklady výjimečných hradů, které je potřeba vidět.

Hrad Eilean Donan, Skotsko

Začínaje s jedním z více stereotypních příkladů hradů, které je nutné vidět, tato Skotská památka poskytuje ten nádech idylického šarmu a ikonické architektury a uspořádání, který turisté chtějí vidět – hrad na pohlednici. Pohled hradu Eilan Donan na jeho malém ostrově, posazeném na rozsáhlém jezeru před těmi tolik známými horami; to ho dělá o tolik přitažlivější pro spoustu lidí; a o to více, když si ho prohlédnout v opravdové skotské atmosféře, buď jen za procházky po vrchovinách, nebo při jedné z veřejných prohlídek hradu.

Hrad Carreg Cennen, Wales

Přesuneme se Spojeným královstvím do Walesu, další příklad je na tomto seznamu jedinečný, protože zvýrazňuje šokující krásu, která může být nalezena v ruinách. Hrady nemusí být jejich původními restauracemi, aby vyprávěly příběh jejich života, nebo historie dané oblasti a Carreg Cennen, jehož ruiny byly na Brecon Beacons od roku 1462, pravděpodobně dělá více, než že jen inspiruje představivost a pocity návštěvníků, více než známější velšské hrady a města, jako třeba více známá Hrad Caerphilly.

Hrad Neuschwanstein Castle, Německo

Na opačné straně spektra od Velškých ruin je Neuschwanstein, velkolepá, věžovitá rezidence na Bavorském vrcholu, která je velmi nápodobné jinému “hradu” v jistém Evropském zábavním parku. Tato výjimečná stavba “Šíleného krále Ludvíka” se na seznam dostala díky tomu, že je takovou inspirací pro umělce a fotografy, napříč generacemi. Návštěvníkům je pro úplný dopad doporučeno dát si na čas a zhlédnout tuto velkolepou podívanou tohoto palácového hradu z blízkých stezek.

Hrad Hohenzollern, Německo

Tento druhý Německý hrad ukazuje jinou stránku hradů národa a jejich potenciálu jako turistických atrakcí, protože to dříve bylo sídlo dědičného rodokmenu císařů. A to jsme ještě neřekli, že Hohenzollern, rekonstrukce historických domovů ztracených válkou a časem, není o nic méně hezký, než jeho protějšek Neuschwanstein, zejména když nad mraky povstane nádherná architektura; ačkoliv vysoká nadmořská výška působí spíše dominantně, než pohádkově.

Hrad Hohenwerfen, Rakousko

Zamíříme přes hranici – tento Rakouský hrad má jiný tip jedinečnosti, která se líbí historikům a turistům, protože je výborným příkladem toho, jak se v průběhu století může měnit role hradu. Některé pevnosti zůstanou v jednom období zamrzlé, jako malé časové schránky, ale za kamennými zdmi Hohenwerfenu jsou dějiny, a návštěvníci se můžou naučit o jeho vývoji v průběhu 900 let od jeho královského domova, náboženského útočiště a vězení až k národnímu sokolnickému centru, kterým je dnes.

Predjamský hrad, Slovinsko

Jedna z radostí prozkoumávání hradu jako záměrné turistické atrakce, radši než pouhé spatření nádherného kusu architektury je, že dramatické, starodávné životy, které se v něm jednou odehrály, mohou být přivedeny zpět k životu mnohými způsoby. Predjama, která už tak nabízí dost dramatu faktem, že je na 120m útesu, nabízí výborný příklad tohoto, protože využívá přehlídky výročního středověkého turnaje, aby ukázala životy těch, kteří jednou chodili chodbami a starali se o chladné podzemní chodby, které mohou být navštíveny i nyní.

Hrad Bouzov, Česká republika

Podobně jako Slovinský poklad zmíněný výše, Bouzov je dalším příkladem Evropského hrad, který návštěvníkům nabízí něco výjimečného z první ruky. Zde se návštěvníci mohou dozvědět něco o životě předchozích obyvatel – řádu německých rytířů ze 14. století – prostřednictvím prohlídek různých pokojů a komnat vevnitř hradu, od velké novogotické kaple až k nejtajnějším chodbičkám.

Hrad Corvin, Rumunsko

Hrad Neuschwanstein ukázal potenciál umělecké inspirace v hradech, pravděpodobně ze všech nejvíce, ale mnohé Evropské historické pevnosti jsou také používány jako inspirace v mnohé literární klasice. Zrekonstruovaný hrad Corvin možná už zcela neodpovídá původní stavbě, která držela Vlada III. Drákulu ve vězení, muže, který inspiroval film Drákula, ale navzdory těmto kreativním a potřebným restauracím, dost z Goticko-Renesančního stylu přetrvává a způsobuje návštěvníkům husí kůži.

Hrad de la Mota, Španělsko

Jako některé z předchozích ukázek naznačily, někdy může hrad ukazovat důležitost nějakého období, nebo šlechtické rodiny, ale jindy může být jednoduše vázán na jednu historickou postavu. Isabela Kastilská je jedna z nejznámějších Španělských královen, a tento obrovský hrad v Medina del Campo, oblíbeném místě španělských turistů, byl jeden z jejích známějších sídel. Hrad de la Mota je místo, kde žila jako Paní z Mediny po většinu svého života, po tom co byla ve svých 17 letech jmenována princeznou Asturie.

Hrad De Guimaraes, Portugalsko

Posledním na seznamu je Portugalský hrad, který není prostým bývalým královským sídlem, ale spíše důležitým symbolem úplně jiné doby. Postaven v Guimaraes, bývalém hlavním městě, tato strohá a impozantní rezidence působila jako základ založení nové monarchie, tím, že se stalo rodným místem prvního Portugalského krále, Afonsa Henriquese. Živá památka národní historie, která byla stmelena královým křtem ve vedlejším kostele.

Související články

Komentáře

Přidat komentář