7 NEJLEPŠÍCH DESTINACÍ HEDVÁBNÉ STEZKY V ČÍNĚ

Vanderlei J. Pollack - Jun 16, 2014
0

Chystá se první výroční China Xi'an Silk Road International Tourism Expo a v roce 2014 bude více očí soustředěno na tuto historickou stezku, budou o ni jevit zájem jak obchodníci, tak turistické agentury a všichni cestovatelé se budou zamýšlet nad kulturním významem a potenciálem této oblasti. Hedvábná stezka byla živá cesta skrz Čínu od roku 138 př. n. l. a pozdější vývoj Římského impéria v roce 55 př. n. l. zajistil, že se stala živým kanálem nejen pro Čínu, ale pro celou Asii a dále. Dnes je spousta z klíčových měst, pevnosti a přírodních divů kolem Čínské části stezky zajímavými a krásnými turistickými atrakcemi. Zde je sedm Čínských míst, na která se prostě musíte podívat.

1. Si-an

Přirozeně, seznam největších památek kolem Hedvábné stezky musí zahrnovat samotný Si-an a to nejen proto, že je jeden ze čtyř Čínských starověkých velkoměst nebo proto, že je domovem jedné z Čínských neznámějších atrakcí – Terakotové armády. Tito válečníci jsou vhodná památka a to díky jejich stáří, umění a obecnému vlivu na archeologii, ale ve městě jsou i jiné další pěkné památky. Městská zeď a provinční muzeum Šen-si okouzlují historické nadšence; padlý zvon ve svém novém, stálém domově u své věže je určitě dobrá alternativa; a blízká hora Chua-šan by také neměla být přehlížena kvůli jejímu statusu jedné z pěti Čínských posvátných hor.

2. Luo-jang

Zatímco kulturní význam Si-anu zaujme spoustu mezinárodních turistů díky Terakotové armádě, historický význam Luo-jangu – 200 mil na východ v provincii Che-nan – také nemůže být podceňován. Jako Si-an, toto je další z Čínských starověkých velkoměst (zbylá dvě jsou Peking a Nanking), bývalé hlavní město východní dynastie Čou, východní dynastie Chan a dynastie Tchang, a také je domovem významných památek, které stále stojí, aby si je návštěvníci mohli vychutnávat i nyní. Mezi chlouby města patří například Chrám Bílého Koně, který býval plný buddhistů a Gunalinský chrám, který je úchvatnou památkou Generála Guanyi státu Shu, který bojoval v období Tří království.

3. Velká zeď v Ťia-ju-kuan

Další položka na seznamu se od ostatních liší tím, že to není město v postranní Hedvábné stezky, které může být prozkoumáváno díky svým kulturním výhodám, ale spíše díky městu samotnému, které se chová jako historický symbol vedle Hedvábné stezky. Tato Velká zeď byla navržena jako součást obranného plánu průsmyku Jiayu aby byla poskytnuta bezpečnost dvou hor u koridoru Gansu. Účel a působivá opevnění jsou dostatečnými důvody, proč se zde zastavit a porozhlédnout se, ale atrakce mají také půvab neuvěřitelných příběhů o svém nebezpečném původu, jako například že cihly sem byly přivezeny na hřbetech koz, které musely na cestě přecházet zledovatělé plochy.

4. Tun-chuang

V Tun-chuangu se cestovatelé nalézají v starověké bráně do Sin-ťianského regionu, kde ani nejlepší atrakce pro moderní turisty nedosahují krásy stvořené jeho historií a krajinou. Je označováno jako jedna z Gansuových nejoblíbenějších turistických míst, protože je zde možnost navštívit buddhistická centra Mo-kao, kde hrdě sedí třetí největší na světě, 1700 let starý obrovský Buddha v barvité kráse, jak byl stvořen. Také je možnost jízdy na kole nebo na čtyřkolce na Vzdychající písečné duně. Co dělá tyto duny ještě zajímavějšími je fakt, že po tom co skončí veškerý ruch, a odejde noha posledního turisty, se duny vrátí přesně do svého původního tvaru, jakoby nikdy nebyly porušeny.

5. Turfan

Jak se přesouváme k Turfanu, vidíme vyvíjející se město, které je pořád velmi dobře ve styku s kulinářskými pochoutkami, Ujgurskou kulturou a přírodní krásou. Je to rostoucí město, které je díky svému statusu Čínského ideálního modelu velmi modernizováno, s jeho populací dosahující 300 000 a snadným přístupem díky dálnici a železnici; na druhou stranu historie a kultura jeho předchozích obyvatel může být stále nalézána v četných 2000 let starých památkách, znatelně ruinách měst Gaochang a Jiaohe, a místní výroby. Žádný pokus o modernizaci nemůže změnit krásu deprese, ve které město leží, blízkou Bogda a Planoucí hory, Minaret Emin nebo čerstvé ovoce na džusy a víno.

6. Urumči

Znovu se soustředíc na přírodní krásu, které může být užíváno kolem Hedvábné stezky, bude dalším zmíněným místem parádní podívaná obklopující město Urumči, hlavní město autonomního regionu Sin-ťiang Ujgur na severozápadě Číny. Vhodně pojmenované Nebeské jezero je pokojná vodní hladina, která dokonale odráží stejnojmenné hory – od travnatého úpatí až k zasněženým vrcholkům. Tato scenérie je oceňována lidskými turisty a fotografy, místními zvířaty (koňmi, ovcemi a dokonce yaky). Také si nezapomeňte toto místo užít procházením se po květinami divoce zarostrlých polích, a tohle všechno jen dvě hodiny jízdy od města.

7. Kašgar

Poslední zastávkou na seznamu destinací Hedvábné stezky je město s odlehlými hranicemi, kde je historická, mezinárodní cesta stále aktivní díky moderním obchodníkům o několik století později. Kašgar leží na Čínské hranici blízko Pákistánu, Kašmíru a Kyrgyzstánu a je známá díky svému odlehlému umístění, ležící 3 600 metrů nad mořem a obklopená horami. Možná je vzdálená, ale stojí za návštěvu, díky své přírodní kráse a jedinečnému zážitku Nedělního bazaru. Umístění Kašgaru vedlo k silnému Muslimskému vlivu a míšení kultur a je známo jako prosperující tržiště se vším od místní zeleniny a dobytka až po výrobky Pákistánců, Tádžikistánců a Ujgurů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář