EVROPA: DOVOLENÝM VLÁDNE AGROTURISTIKA

James Morris - Jan 24, 2011
0

Než se vydáte na dovolenou, je třeba se častokrát rozhodovat, kterou destinaci zvolit, podle toho, co vás nejvíce zajímá. Agroturistika je však zajímavá alternativa. Umožňuje totiž skloubit rozmanitost venkova, nové kulinářské zážitky i aktivní sportování.

 

Pro mnohé je ideální dovolená taková, která splní všechna naše přání. Pro milovníky luxusu je to relaxování na pláži vedle pětihvězdičkového hotelu, pro jiné prohlídka historického města nebo návštěva muzea či galerie. Dobrodružnější turisté si užívají horské vrcholky, divoké řeky a hluboká údolí.

Mezi pohodlnou dovolenou ve městě a náročnými adrenalinovými výlety však existuje kompromis. Řeč je o agroturistice. Zahrnuje ekoturistiku, poznávání jiných kultur, kulinářské zážitky, rekreaci na venkově a dokonce geoturismus. Každá země i každý region většinou zájemcům nabízí trochu jiné možnosti, ale je to odvětví, které se rychle rozvíjí bezmála po celém světě.

Obrovskou výhodou agroturistických dovolených je rozmanitost. Můžete se těšit na pobyt v chatce u jezera, nebo naopak v luxusní vilce s výhledem na vinici, ale taky můžete přiložit ruku k dílu a pomáhat na farmě. Projekt "Dobrovolníci na farmách" funguje na podobném principu už nějakou dobu – dobrovolníci si na statcích mohou vyzkoušet např. dojit krávy nebo čistit stáje. V současnosti je do iniciativy zapojeno 33 zemí z celého světa. Účastníci tak nejen vidí, jak život na farmě vypadá, ale mohou ho i zažít na vlastní kůži a odnést si tak dlouho trvající zážitky.

Pro většinu turistů je agroturistika vítaným únikem z městského života do jiné země a mezi jiné lidi. Mnozí, kteří se pro tento typ dovolené rozhodnou, preferují pobyty v útulné chatě obklopení krásnou přírodou. Většinou si také mohou vybrat ze široké škály doplňkových aktivit. Pěší turistika, rybaření, jízda na koni či na sněžných saních je jen pár příkladů.

Síť větších i menších farem a statků, které nabízí agroturistické dovolené, se v evropských zemích v posledních letech stále rozrůstá. Itálie má v tomto ohledu dlouhou tradici a zejména Toskánsko je proslulé jako agroturistický ráj. Oblíbeným cílem zájezdů jsou tisíce místních malebných vesniček rozesetých na pobřeží. Turisté chtějí ochutnávat zdejší speciality, podívat se na olivové háje i vinice, odkud pochází vyhlášená vína.

Česká republika pak samozřejmě láká především milovníky piva, kteří se seznamují s tradičními metodami vaření piva především v Plzni a okolí. Začaly se u nás však objevovat i koňské a kozí farmy s ruční výrobou kozího sýra, které jsou oblíbené zvláště u rodin s dětmi. Jednou z nejnavštěvovanějších zemí je také Bulharsko. Vedle stovky agroturistických farem jsou zde k dispozici i malebné venkovské zájezdní hostince, rodinné hotely a chaty.

Související články

Komentáře

Přidat komentář