LUXOR: ALEJ SFING OPĚT PŘÍSTUPNÁ VEŘEJNOSTI

Michael Trout - Jan 9, 2012
0

Egyptský ministr zahraničí nedávno oznámil, že na březen plánuje znovuotevření starověké Aleje sfing mezi Luxorem a Karnakem.

Luxor neztratil nic ze své popularity ani po politických otřesech, které vloni zasáhly Egypt. Turisté se sem pomalu vracejí a zatímco davy míří na pobřeží, milovníci historie chtějí vidět Luxor.

Toto místo bylo po tisíce let spjato s mnoha významnými dynastiemi i egyptskými bohy. Kdysi mívalo velmi hluboký duchovní a náboženský význam a dnešní vláda se snaží tuto zašlou slávu oživit. Projekt, který má znova zprovoznit Alej sfing, probíhá už pět let a vyvrcholit má v březnu 2012 znovuotevřením aleje pro veřejnost.

Luxor bylo původně thébské město boha Amon-Ra. V 15. století př. n. l. zde královna Hatšepsut nechala vystavět šest chrámů zasvěcených právě tomuto bohu. Modlitebny se staly součástí slavné 2,7 km dlouhé cesty roubené stovkami sfing.

Chtěla tak posílit náboženský status města. Ve 4. století př. n. l. nechal faraon Nektanebos I. cestu zrekonstruovat a přestavět. Části Aleje byly vidět po celá staletí, ale většina cesty podlehla vlivu času a zmizela pod nánosy písku.

Otevření si nejvíce užijí milovníci historie a kultury. Zrekonstruován byl 150 metrů dlouhý úsek, který jen čeká na turisty, kteří si budou chtít užít Alej z první ruky. Egypt se stále vzpamatovává z loňských politických zvratů a pádu prezidenta Mubaraka, ale nový rok může přinést změnu k lepšímu. Zbývá jen doufat, že tato kulturní iniciativa nevyjde naprázdno.

Související články

Komentáře

Přidat komentář