AMERIČANŮM SE NECHCE NA DOVOLENOU

Anna Luebke - Dec 10, 2012
0

Společnost Harris Interactive provedla na 500 Američanech studii, která ukázala, že Američané odmítají jezdit na dovolenou. Jedním z uváděných důvodů je strach zaměstnanců, že by po několika dnech volna přišli o práci. Dalším důvodem je stres z práce, kterou by museli po návratu dohnat.

Zaměstnavatelé, kteří byli nuceni část svých pracovníků propustit, nemůžou zbylým zaměstnancům zakázat, aby si vybrali volno, když musejí dělat práci navíc. Mohou ale požadovat, aby zaměstnanci práci dohnali. Hodně zaměstnanců raději zůstane v práci, než aby po návratu z dovolené pracovali přesčas. Kvůli vysoké nezaměstnanosti zůstavají lidé i v práci, která je nebaví a nedopřejí si ani týdenní dovolenou. Obávají se, že když zaměstnavatel uvidí, že se bez nich obejde celý týden, mohl by se rozhodnout jejich pozici úplně zrušit.

Strach udělat si volno mají i zaměstnanci, kteří mají placenou dovolenou. Kvůli ekonomické krizi museli zaměstnavatelé zkrátit dovolenou, v průměru ze 14 na 12 dnů. Podle Nicole Williamsové, odbornice na trh práce, si Američané nevybírají dovolenou také proto, že chtějí ukázat jistou hrdost a sílu vůle. Své na tom může mít i puritánská tradice, podle které nečinnost jen svádí k hříchu. Tvrdá práce bez odpočinku je naopak způsob, jak ostatním ukázat svoji individuální sílu a hodnotu pro společnost.

Nicole Williamsová vypracovala v návaznosti na studii několik možných řešení pro ty, kdo potřebují dovolenou, ale nemohou si dovolit být dlouho pryč. Jaké jsou její návrhy?

1. Naplánujte si dovolenou tak, abyste nechyběli, když je vás nejvíc potřeba.

Jeďte na dovolenou, když se ve firmě nic důležitého neděje. Vyberte si takovou dobu, kdy nejsou potřeba žádné přesčasy a dejte svému vedoucímu vědět předem, aby věděl, jak rozvrhnout práci ostatním. Jedině tak se budete moct po dovolené vrátit k čistému stolu.

2. Naplánujte si dovolenou tak, abyste si z ní užili co nejvíc.

Než odjedete, zkuste udělat co nejvíc práce navíc. Jedině tak budete mít pocit, že si dovolenou zasloužíte a nebudete mít chuť pracovat. Taky na vás po návratu do práce nebude čekat hromada vyřizovaní a ušetříte si tak spoustu stresu. Najděte si také někoho, kdo vás v období vaší nepřitomnosti zastoupí. Když za vás bude moci podepisovat formuláře a odpovídat na e-maily, nebudete muset po návratu tohle papírování sami řešit. Nastavte si automatickou odpověď, která sdělí každému, kdo se vás bude snažit zastihnout, že jste na dovolené, kdy se vrátíte a na koho je možno se zatím obrátit. Nechte svůj firemní mobil a počítač v práci a dejte ostatním jasně najevo, že si nepřejete být na dovolené rušeni.

3. Po návratu buďte solidární.

Vykládat každému přepracovanému spolupracovníkovi, že jste se právě vrátili ze skvělé dovolené úžasně odpočatí není dobrý nápad. Stejně tak není dobré si stěžovat na všechno, co nevyšlo. Zbytečně byste tak stresovali kolegy, kteří se na dovolenou teprve chystají. Nezapomeňte poděkovat spolupracovníkům, kteří v době vaší nepřítomnosti vyřizovali věci za vás a nabídněte jim obdobnou protislužbu.

Související články

Komentáře

Přidat komentář