Arabské nepokoje vyhánějí turisty do Turecka

Samuel Dorsi - Apr 25, 2012
0

Více než před rokem vypuklo Arabské jaro a předseda arabské organizace cestovního ruchu Bandar Al-Fuhaid odhaduje, že v jeho důsledku přišly arabské státy o více než 17 miliard dolarů z cestovního ruchu. Arabské státy, kterých se politické nepokoje netýkaly, zaznamenaly pozitivní i negativní dopad. Například dovolené all inclusive v Turecku jsou pořád stejně oblíbené.

V roce 2011 přivítalo Turecko 31,46 milionu turistů, což je oproti předchozímu roku 10% nárůst. Za první dva měsíce roku 2012 zaznamenalo Turecko jen mírný, 3,4%, pokles návštěv, což svědčí o jeho trvalé oblibě. Turisté sem jezdí i přesto, že Sýrie zmítaná téměř občanskou válkou, leží nedaleko.

Turecko už nemusí soupeřit s dřívějšími turistickými ráji jako Sýrie, Egypt nebo Tunisko. Dneska je samo na výslunní a oblíbili si ho zejména arabští turisté, protože je vzhledem k situaci v ostatních arabských zemích relativně stabilní.

Nepokoje v Sýrii se ale prohlubují a zprávy o konfliktech přicházejí téměř každý den. Zároveň s tím se turisté rozhodují pro Turecko, protože si tady chtějí bezpečně a v klidu odpočinout.

Egypt, dlouho proslulý zejména svými pyramidami, také čelí odlivu turistů. Politická situace se tu totiž zkomplikovala kvůli nadcházejícím volbám prezidenta.

Dovolené all inclusive v Turecku jsou v kurzu, je tu ale jeden problém: hodně ubylo turistů z Izraele, kteří jezdívali trávit dovolenou do relativně blízkého Turecka pravidelně. Vztahy těchto států hodně ochladly po incidentu v roce 2010, kdy se izraelské bezpečnostní síly a devět tureckých aktivistů pokusilo dostat do Gazy. V prvních osmi měsících roku 2011 navštívilo Turecko sotva 62 000 Izraelců, to je oproti předchozímu roku 27% pokles a přímo drastický skok oproti roku 2009: celých 60 %. Když v roce 2009 během Světového ekonomického fóra turecký ministerský předseda Erdogan odkráčel přímo uprostřed bouřlivé debaty s izraelským prezidentem Shimonem Peresem, taky to ledy neprolomilo. V Izraeli funguje taky negativní kampaň proti dovolené v Turecku.

Naštěstí odliv Izraelských turistů bez problémů vynahradí návštěvníci z arabských zemí. V roce 2011 navštívilo Turecko 1,7 milionu turistů, což je úctyhodný nárůst oproti 912 000 v roce 2009.

Politická stabilita zaručuje mír a bezpečí, což je to první, na co se každý turista podívá. Turecko má tak možnost hostit ty nejprominentnější arabské turisty, jako Muhammada Al-Menhaliho z Abú Zabí.

Arabští turisté se cítí v Turecku skoro jako doma, jen jazykové překážky jim občas zkazí den. Díky tomu se teď velká část turecké populace začala učit arabsky a obchody hledají zástupce, kteří se arabsky domluví.

Další důvod, proč Turecko láká tolik turistů jsou jeho kladné vztahy k arabským národům. Přesně takto se Turecko snaží vystupovat, aby přilákalo i turisty z řad prominentů.

Letos se bude také konat arabsko-turecké fórum, které by mělo ještě podtrhnout pověst Turecka jako ideálního místa na dovolenou. Obliba evropských zemí u arabských turistů zatím klesá.

Dovolená all inclusive v Turecku může taky samozřejmě zahrnovat návštěvy takových skvostů jako jsou Osmanské paláce nebo starobylé památky. Ty jsou známé zejména díky tureckému filmovému průmyslu, který vydělal v roce 2010 67 milionů dolarů jen na exportu televizních seriálů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář