AUSTRALSKÝ CESTOVNÍ RUCH OHROŽEN 25% NAVÝŠENÍM POPLATKU ZA VÍZUM

Ashley Nault - Oct 29, 2012
0

Představitelé australského cestovního ruchu jsou pobouřeni novým rozhodnutím vlády zvýšit poplatek za víza za dovolenkové víza z 280 na 350 dolarů. Toto opatření může podle nich velice negativně ovlivnit turistiku v zemi. Poslední rok už se turismus navíc musel vypořádávat s ekonomickou krizí a zvýšením daní.

John Lee, který stojí v čele Fóra pro turistiku a transport (TTF), se nechal slyšet, že rozhodnutí vlády může odradit potenciální turisty od dovolené v Austrálii. Dále uvedl, že odliv návštěvníků by znamenal velký problém nejen pro cestovní ruch, ale pro celou ekonomiku. Lee se obává, že zvýšení daní a poplatky navíc mohou turisty přimět k tomu, že si místo Austrálie vyberou Nový Zéland nebo Kanadu, kde jsou víza levnější. Zvýšení poplatku je podle něj špatný signál všem potenciálním turistům.

Zvýšení poplatku za víza bylo součástí pololetní úpravy rozpočtu a podle Leeho přišlo příliš brzy po zvýšení poplatku za opuštění země (PMS) a zavedení daně za letištní policii na začátku tohoto roku. Uvedl, že představitelé cestovního ruchu věřili, že mají letos už největší ekonomické překážky za sebou a zvýšení poplatku za víza je zase srazilo na kolena. Velice negativně vnímá, že vláda návrh s představiteli odvětví předem neprojednala a nebere tak na vědomí těžkou situaci, ve které se cestovní ruch, zejména mezinárodní turistika, nachází.

Podle představitelů cestovního ruchu je opatření vlády neakceptovatelné. Australský turismus v současnosti čelí odlivu mezinárodních turistů ze zemí jako je Amerika a velkému tlaku ze strany dolaru, který již několik měsíců v řadě odolává paritě.

Podle Leeho přispívají baťužkáři do australské ekonomiky každoročně přes 2 miliardy dolarů. Utratí zde totiž přes 5000 dolarů a někteří z nich tu i krátkodobě pracují. Hrají tedy důležitou roli jako pracovní síla v hotelech, střediscích a jiných zařízeních zaměřených na pohostinství. Cestovní ruch i pohostinství podle Leeho stagnují a zvýšení poplatku za víza by jim podle něj mohlo zasadit osudovou ránu.

Také Dianne Smith, která stojí v čele Rady pro cestovní ruch ve Victorii (VTIC), souhlasí, že zvýšení poplatku představuje pro cestovní ruch jen další zbytečnou překážku. Podle Rady bude mít zvýšení poplatku velice negativní dopad na regionální centra, která jsou na baťůžkářích závislá. Vláda se tak staví do rozporu se svým programovým prohlášením o podpoře regionů a zemědělských oblastí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář