'OSTROV BOHŮ' ZAPLAVILI TURISTÉ

Pat Hyland - Jul 18, 2011
0

Růst cestovního ruchu je pro většinu rekreačních středisek skvělá zpráva. Kdo by si pomyslel, že turistů může být někdy příliš? Přesně to je ale případ indonéského ostrova Bali.

Bali je známé svou klidnou a pohodovou atmosférou a úžasnými plážemi. To potvrzuje i nový film "Jíst, meditovat, milovat", který se zčásti odehrává právě tady.

Bali, často přezdívaný ostrovem bohů, žije převážně z turismu. Naneštěstí poškodily pověst ostrova teroristické útoky z let 2002 a 2005. v současnosti sem už ale opět jezdí stejné množství turistů jako před rokem 2002. Nárůst počtu návštěvníků ale nemá na život ostrovanů příznivý dopad.

V ideálním případě by na ostrově mělo žít 1,5 milionu lidí. Ve skutečnosti zde ale žije kolem 4 milionů obyvatel. Vloni sem navíc přijelo dalších 2,5 milionů turistů, což je o 25 % více než v předchozích dvou letech.

Taková popularita s sebou nese řadu potíží, například nedostatek vody, růst kriminality, znečištění pláží. Místní úřady nejsou příliš ochotné si tyto problémy připustit. Zatím se soustředí především na stavbu druhého letiště. Očekávají totiž další příliv turistů z Číny.

Film "Jíst, meditovat, milovat" s Julií Roberts v hlavní roli přispěl k návratu turistů z Ameriky a Austrálie. Plánovaná návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy zase s konečnou platností potvrdí, že na Bali je bezpečno. Ze stejného důvodu je také velmi důležitý Východoasijský summit, který se zde bude konat v listopadu.

Jestliže si má Bali udržet přízeň turistů, je důležité, aby ostrov zůstal i nadále v centru pozornosti. Odborníci na cestovní ruch ale apelují na místní úřady, aby si uvědomili, že příliš velké množství turistů je také nežádoucí. Přeplněné a špinavé pláže za pár let sotva naplní představu o klidné a pohodové dovolené.

Související články

Komentáře

Přidat komentář