POMPEJE OPĚT V OHROŽENÍ

Michael Trout - Dec 13, 2010
0

Během posledních měsíců se v Pompejích, dochovaném římském městě, zřítilo hned několik zdí. Mnoho expertů viní současnou Berlusconiho vládu z nedostatku péče a ochrany této jedinečné historické památky.

 

Pompeje patří mezi nejcennější archeologická naleziště v Itálii. Historikům poskytlo neocenitelné informace o životě Římanů a zcela zaslouženě patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dochované budovy, které dokázaly přežít neporušené celá staletí, jsou dnes v ohrožení - nedávné vytrvalé deště a nedostatek odborné péče si vybírají svoji daň. Několik zdí se už zřítilo a došlo k poškození několika domů a zatímco místní úřady tvrdí, že dělají vše, co je v jejich možnostech, aby Pompeje zachránily, mnozí zahraniční odborníci mají na věc jiný názor. UNESCO má v plánu vyslat na místo skupinu archeologů, aby zhodnotila současný stav budov v Pompejích.

Pompeje bylo římské město, které zničila náhlá a silná erupce Vesuvu v roce 79 n. l. Šestimetrová vrstva sopečného popela uchovala celé Pompeje až do 18. století, kdy bylo město konečně objeveno. Od té doby jsou Pompeje cenným zdrojem historických informací, které už pomohly popsat mnoho oblastí života starých Římanů. V současné době navštěvují naleziště přibližně 3 miliony turistů a odborníci už delší dobu kritizují způsob, jakým italské orgány pečují o jeden ze svých největších pokladů.

Vytrvalé deště si vybírají svoji daň a několik zdí se už zřítilo. Italský ministr kultury, Sandro Bondi, se obviněním brání a poukazuje na to, že na žádné z poškozených zdí nebyly cenné fresky a že po 2000 letech není rozpad památek nijak překvapivý. Nicméně, kritikům neuniklo, že Berlusconiho vláda zkrátila rozpočet na podporu památek a Pompeje jsou v havarijním stavu.

A Pompeje nejsou jedinou ohroženou památkou. Mnozí se obávají i o osud ostatních historických budov v zemi. UNESCO jistě vydá o stavu Pompejí oficiální zprávu. Můžeme jen doufat, že situace není tak špatná, jak se zdá.

Související články

Komentáře

Přidat komentář