IL GIGANTE A KOUZLO MĚSTEČKA MONTEROSSO DEL MARE

Michael Trout - Aug 23, 2010
0

Malebné italské městečko Monterosso del Mare je příjemné pobřežní letovisko s romantickým prostředím. Nejvyhledávanější atrakcí se tu stala socha Neptuna neboli Il Gigante, která odolala i působení času a stále dohlíží na zátoku.

Monterosso del Mare je pravděpodobně největší z Cinque Terre městeček v Itálii. Od svého založení v ranném 13. století, město fungovalo jako kulturní a politické centrum regionu a jeho status vyžadoval řádnou ochranu. Rafinovaný a velmi účinný systém hradeb se zachoval až dodnes. Hradby byly původně postaveny aby odradily piráty. Další - víceméně symbolický - ochránce vévodí zátoce. Il Gigante, jak mu říkají místní obyvatelé, je socha Neptuna, boha moře, vytvořená na začátku 20. století jako více než bohatá dekorace Villy Pastine.

Autorem Neptuna je židovsko-italský sochař Arrigo Minerbi z Ferrary. Sochu postavil v roce 1910 z betonu a železa. Obrovský 14 metrový Neptun si za svých 100 let existence vytrpěl své. Monterosso del Mare bylo během druhé světové války bombardováno a při náletu Neptun ztratil své paže, trojzubec a obří mušli. Naneštěstí příroda také udělala své. V šedesátých letech 20. století byla socha dále poškozena vlivem moře a silných větrů. Nicméně, Neptun vše vydržel a návštěvníci pláže Fegina mohou ještě dnes obdivovat jeho trochu poničenou velkolepost.

Město samo o sobě je okouzlujícím historickým střediskem, kde se návštěvníci mohou jen tak procházet starým městem a obdivovat 13 zbývajících obraných věží, domy zářivých barev a neobyčejnou krajinu.

Související články

Komentáře

Přidat komentář