ZÁCHRANA KLÁŠTERŮ: BHÚTÁN VOLÁ O POMOC

Daniel A. Tanner - Jan 10, 2011
0

Buddhistické kláštery v Bhútánu jsou vysoce ceněné památky. Zatímco země láká turisty na objevování těchto skrytých pokladů, ministerstvo kultury bojuje za záchranu výjimečných a téměř neznámých maleb.

Bhútán je jednou z nejchudších zemí světa. Některé moderní vymoženosti, jako třeba televizi, poznali místní až v roce 1999. Výhodou země je ale poloha v předhůří Himalájí, proto je zde trekingový ráj. Zdejší kláštery staré stovky let jsou kvůli terénu často velmi těžce přístupné. Některé jsou otevřeny pro veřejnost, zatímco většina zůstává dodnes víceméně nedotčená. Přesto pozval Bhútán ve snaze o zachování těchto památek a unikátních maleb odborníky z londýnské organizace Courtauld Institute of Art.

Většina maleb se datuje do doby mezi 16. a 19. stoletím a podle profesora Davida Parka z institutu jsou naprosto úžasné. Jedná se z velké části o neznámé obrazy a odborníci se shodují na tom, že jejich umělecká hodnota je obrovská. Oceňují hlavně smysl pro detail, který se odráží v unikátním vrstvení barev. Ohromující je také rozměr - některé malby přesahují sto metrů čtverečních.

Bhútánské ministerstvo kultury vyjádřilo obavy o stav některých maleb. Umožnilo proto přístup odborníkům v rámci tříleté spolupráce, kterou financuje anonymní sponzor z Ameriky. Cílem je zjistit úroveň poškození maleb a navrhnout efektivní způsob ochrany. Příliv turistů znamená přeci jen také starosti a Bhútán si je dobře vědom hodnoty svých slavných klášterů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář