Bilaterální smlouva mezi Čínou a Ruskem má pomoct turistice

Vanderlei J. Pollack - Jun 18, 2012
0

Čína má v plánu investovat v ruských rezortech na Severním Kavkazu tři miliardy amerických dolarů. K investici se odhodlala čínská společnost Dalian Wanda Group Corporation a má posloužit k rozvoji ruských rekreačních středisek. Informaci poskytl Akhmed Bilanov, který stojí v čele předkavkazských středisek. Ta jsou zodpovědná za v podstatě veškerý turismus v oblasti. Bilanov uvedl, že zástupci čínské strany navštívili Derbent a Republiku Dagestán. Obě strany v úterý podepsaly smlouvu o investici ve výši tří miliard dolarů. Bilanov rovněž dodal, že čínská společnost možná bude mít zájem investovat také do některých projektů v Petrohradě a v Moskvě.

Na podporu turistiky v Severním Kavkazu spustila ruská vláda také nový projekt. Jeho součástí je výstavba pěti středisek světové úrovně, která budou nabízet služby a technické zázemí srovnatelné s těmi nejlepšími moderními středisky. Ambiciózní projekt vyjde na 13,6 miliard dolarů, tedy 451,4 miliard rublů. Společnosti se také dostane finanční podpory vlády v podobě 1,81 miliard dolarů ze spolkového rozpočtu. Pět středisek, Arkhyz, Mamison, Elbrus-Bezengi, Lagonaki a Matlas, zabírá dohromady téměř 25 km2 a jejich společná kapacita je 83 000 hostů. Počítá se s tím, že do region by mohl přilákat zhruba 150 000 turistů.

Čínská společnost Dalian Wanda Group Corporation má za sebou už výstavbu několika luxusních hotelů, ale také kin, několika obchodních řetězců a komplexů s komerčními i kulturními účely v Číně. Přitom vznikla v čínském městě Dalian teprve v roce 1988.

Jedná se o velký krok obou zemí, který posílí jejich spojení na poli cestovního ruchu. Čína a Rusko přitom podepsaly smlouvu o spolupráci, která má zajistit rozvoj infrastruktury a v důsledku tak pomoci turistice. Dohoda se týká strategií pro krátkodobou spolupráci obou zemí. Rusko si od smlouvy slibuje 30% nárůst cestovního ruchu. V odhadu se opírá o úspěch bilaterálních smluv z minulosti. Například v roce 2011 přijelo do Ruska přes 800 000 čínských turistů, Čína zase zaznamenala 7% nárůst cestovního ruchu.

Související články

Komentáře

Přidat komentář