BOEING: KRITIZOVANÝ B737 MAX STÁLE POD TLAKEM

Pat Hyland - Jul 20, 2020
0

Společnost Boeing zaznamenala v prvním čtvrtletí tohoto roku více než 350 zrušených objednávek letadel modelu B737 MAX. Tato zátěž přivedla společnost na počátku roku 2020 do záporných čísel.

Boeing se snaží zapomenout na jeden z nejhorších semestrů ve své historii. Kromě krize Covid-19 totiž v tomto pololetí společnost zasáhla i situace kolem zmiňovaného modelu B737 MAX, který měl trhat rekordy, ale místo toho vrhl leteckého giganta do sestupné spirály, ze které se už nemusí zotavit.

V prvním pololetí roku 2020, dle informací Reuters, zrušili zákazníci Boeingu 355 objednávek na jednoplošník Boeing 737 MAX, který má od března loňského roku zakázáno létat. Dle serveru Airline Geeks jde dokonce o 462 zrušených objednávek.

Neúprosná krize

Jen v červnu musel výrobce zrušit dalších 60 objednávek. Reuters, jak již bylo zmíněno, informuje o 355 zrušeních, zatímco jiné servery zvyšují počet na 462 pozastavených operací.

Po těchto problémech přišlo pozastavení letecké dopravy z důvodu pandemie Covid-19. Od ledna do června dodala společnost Boeing pouze 70 letadel, což je o 71 % méně než v první polovině loňského roku.

V letošním roce Boeing vykázal zápornou bilanci 784 letadel, což je natolik významný pokles provozu, že pouze v květnu zaznamenala společnost deficit 602 ztracených objednávek.

Největší zrušení

Mezi největší neúspěšné obchodní operace B737 MAX patří ta společnosti Norwegian Air Shuttle, která zrušila nákup 92 letadel. Irská leasingová společnost Gecas zrušila 69 objednávek a Avolon, další charterová společnost ve stejné zemi, zrušila 75.

A seznam stále roste. Například GOL Airlines zrušily 34 objednávek, zatímco China Development Bank Financial 29 a American Airlines 17.

Sestupná spirála

Dvě smrtelné nehody B737 max, k nimž došlo v intervalu pěti měsíců (v říjnu 2018 a únoru 2019), dovedly Boeing do krize, která vyústila v celosvětový zákaz letů, a spustila vlnu rušení, která zcela zastavila jeho výrobní operace.

Problémy se prohlubovaly i nadále, když Dennis Muleinburg, generální ředitel společnosti, oznámil svou rezignaci při přetrvávajících problémech společnosti.

Zrušení objednávek má bázi v doložce, která stanoví, že pokud společnost Boeing nedodá slíbené letadlo do jednoho roku, může zákazník objednávku zrušit bez finančních sankcí a může dokonce společnost za zpoždění žalovat. O tom informoval zpravodajský portál o letectví On The Wings of Aviation.

Před několika týdny technici Federálního úřadu pro letectví provedli zkušební lety B737 MAX, aby rozhodli, zda by měl být zrušen jeho zákaz letu. Rozhodnutí bude zveřejněno až v září, ale jedná se o poslední naději pro nejsmolnější letadla v historii letectví.

Související články

Komentáře

Přidat komentář