ŠPANĚLSKO: KDE BYDLENÍ V HOTELU STOJÍ MÍŇ NEŽ NÁJEM BYTU

Andrea Hausold - Dec 14, 2020
0

Hotely v Barceloně a Valencii nabízejí měsíční pobyty od 500 eur včetně přístupu k prádelně a parkování. Mnoho lidí vítá možnost bydlení v hotelu.

Pandemie Covid-19 a opatření přijatá k boji proti ní způsobily, že cestovní zaznamenal pokles, který nebylo možné si představit. Během letošního srpna přivítalo Španělsko o 75,9 % méně návštěvníků než ve stejném měsíci v roce minulém a předpokládaná čísla pro zimní sezónu se nejeví optimističtěji.

Očekává se, že španělský cestovní ruch může v období od září do prosince ztratit až 30 miliard eur. Jde vskutku o astronomickou částku, která doplní 40 miliard, které sektor od července již ztratil. Hotelový sektor však neustává a je ochoten znovuobjevit sám sebe tváří v tvář situaci, která ho nechala v oblaku nejistoty.

Transformace obchodního modelu

Jednou ze strategií hotelů byla transformace jejich prostor na flexibilní kanceláře a coworkingové prostory se zaměřením na korespondenční práci pro ty, kteří doma nemohli najít ideální prostředí pro plnění svých povinností.

To však není jediný způsob, jakým odvětví přepracovalo svůj obchodní model. Mnoho hotelů a ubytoven našlo řešení v pronájmu dlouhodobých pokojů a nabízí možnost bydlení v hotelu.

Realitní zpravodajský portál Idealista oznámil nový trend poté, co na svých webových stránkách zpozoroval několik podniků, které se rozhodly pro tento model jako únikovou cestu před poklesem zákazníků z důvodu omezeného cestovního ruchu.

Cenové rozpětí

Obecně jsou v nabídce pokoje, které vyžadují minimálně měsíční pobyt a které se liší cenou v závislosti na službách: od 400 eur, které zahrnují úklid, do 1 000 eur měsíčně s přístupem k větším pokojům nebo službám, jako je polopenze.

Účelem takových změn není předjet tradiční pronájem domu nebo turistických pokojů, jak vysvětluje Agentura pro vyjednávání o pronájmu.

„Právní povahu těchto nájemních smluv by mohla rámcovat smlouva o ubytování, která je upravena zčásti články 1783 a 1784 občanského zákoníku,“ vysvětluje José Ramón Zurdo, generální ředitel Agentury pro vyjednávání o pronájmu.

„Ubytování je pronájem, který kombinuje pronájem věcí (pokoj), pronájem služeb (úklid a praní prádla), pronájem pracovních sil (jídlo a snídaně) a depozitní smlouvu na všechno zboží, které je v místnosti zavedeno,“ dodal.

Potenciálními klienty, kteří mají zájem o pobyt v hotelu, jsou obvykle studenti specializovaných kurzů, vysídlení zdravotničtí pracovníci nebo lidé, kteří mají pacienty v nemocnicích a potřebují dočasný pobyt.

Bezpochyby však může taková možnost být pro vícero lidí alternativou k běžnému nájmu, a to alespoň do doby, než se ceny začnou zvyšovat.

Kde nalézt nabídky

Jedním z hotelů, který nabízí takové služby, je Campanile Barberá del Vallés poblíž Barcelony, který má v nabídce pokoj o rozloze 18 metrů čtverečních za 550 eur měsíčně, s podzemním parkováním a týdenním úklidem. A hotel rozhodně nemá nouzi o zájemce, když už došlo k rezervaci dvaceti pokojů na dobu měsíce a víc. Tuto možnost je také možné najít v Barceloně za stejně atraktivní cenu, i když s menším počtem služeb.

Jedním z těchto hotelů je Hotel Mihlton, který se nachází v jedné z nejdražších oblastí katalánského hlavního města La Dreta de l'Eixample.

Jeho nabídka zahrnuje měsíční nájem od 550 eur za standardní pokoj o rozloze přibližně 17 metrů čtverečních až po 1 000 eur měsíčně, což je obvyklá cena junior suite (větší velikosti s posezením a minibarem). Jde o poněkud výrazný cenový nepoměr, neboť obvyklá cena za noc se v tomto hotelu pohybuje kolem 120 eur.

Dalším takovým ubytovacím zařízení je hotel Praktik Essens, jehož budova byla prohlášena za architektonické dědictví Barcelony a který se nachází na ulici Paseo de Gracia. Hotel nabízí pokoje za 750 eur měsíčně s doplňky, jako jsou snídaně, prádelna či nápoje.

Nabídky i ve Valencii

Ve Valencii lze využít takových služeb ve 4hvězdičkovém hotelu Silken, který nabízí pokoje od 650 eur za měsíc. Cena zahrnuje pouze pobyt na pokoji, ale mohou být přidány další služby s odpovídajícím navýšením ceny.

Za přibližně 1000 eur měsíčně mohou hosté využívat polopenzi, praní prádla, parkování a pokoj s vlastní terasou.

V tuto chvíli se zdá, že se nový formát „bydlení v hotelu“ promítá do prodeje pozitivně. „Z našich 16 pokojů máme rezervovaných 13 pro dlouhodobé pobyty. Někteří hosté chtějí týdenní ubytování, zatímco jiní zde pobývají měsíce. Několik hostů nám již řeklo, že tu zůstanou až do konce května 2021,“ řekl Jurgen Hutterer, ředitel hotelu Mihlton.

Související články

Komentáře

Přidat komentář