JAK BUDE FUNGOVAT TESTOVÁNÍ NA KORONAVIRUS PŘI CESTOVÁNÍ DO ŠPANĚLSKA

Cecilia Garland - Nov 16, 2020
0

Španělsko bude vyžadovat negativní test na Covid-19 starý nejvýše 72 hodin od cestujících z 65 zemí, a to včetně USA, Francie a Německa.

Tohle opatření bude účinné od 23. listopadu a dopadne na turisty z rizikových zemí, což ovlivní i největší zdrojové trhy země: Německo, Francii, Itálii a Portugalsko. Země s vysokým počtem případů, jako je Indie a Brazílie, však do tohoto seznamu zahrnuty nejsou.

Některé regiony země požadovaly opatření již v červenci vzhledem k dřívější implementaci jinými státy, jako je například Itálie.

Jak bude vše probíhat

Jak však bude testování na koronavirus při cestování do Španělska probíhat? Od 23. Listopadu budou muset všichni turisté vyplnit před vstupem do země uvést, zdali jim byl 72 hodin před příjezdem proveden negativní test na Covid-19. Tento formulář vyplněný online před letem vygeneruje QR kód.

Vládní zdroje uvádějí, že letecké společnosti ověří informace před nástupem na palubu pomocí QR kódu cestujícího. Pokud formulář nebyl vyplněn online, mohou jej odeslat v tištěné podobě připojit výsledek testu.

Bude stačit jakýkoliv test?

Nikoliv. Vláda stanovila, že budou akceptovány pouze PCR testy, a nikoliv testy na protilátky nebo sérologické látky

Jak bude zajištěno dodržování tohoto opatření?

Na území Španělska budou probíhat náhodné kontroly, během nichž mohou být kdykoli požadovány výsledky testů Kromě toho, bez ohledu na to, zda je výsledek prezentovaný turistou negativní, mohou místní úřady požadovat, aby turista podstoupil PCR test do 48 hodin po příjezdu do Španělska.

Co když turista při vyplňování formuláře lže?

Pokud turista při vyplňování formuláře lže, bude sankciován dle španělského zákona o veřejném zdraví. Za porušení této povinnosti by hrozila pokuta od 6 000 do 600 000 eur v závislosti na závažnosti přestupku.

Vyšší sankce předpokládají „jednání nebo opomenutí, která způsobují riziko nebo velmi vážné poškození zdraví populace.“

Co je riziková země?

V Evropské unii existuje standard pro znalost úrovně rizika země na základě její pandemické situace, tzv. systém „semaforu“. Země s více než 150 na 100 000 obyvatel nebo s 50 případy a mírou pozitivity testu PCR 4 % nebo více jsou považovány za vysoce rizikové nebo červené zóny.

Třetí země (mimo EU a schengenský prostor) budou považovány za rizikové, pokud budou mít kumulativní počet případů Covid-19 vyšší než 150 na 100 000 obyvatel, ale za 14 dní. Požadavek na země EU je tedy o něco přísnější.

Které trhy budou ovlivněny?

Tato opatření ohledně testování na koronavirus při cestování do Španělska ovlivní mnoho trhů. Mezi země, které jsou v současné době považovány za rizikové, patří všechny ze schengenského prostoru, kromě Finska, Norska a Řecka. Hlavní zdrojové trhy pro turisty (Německo, Francie nebo Itálie) tak budou ovlivněny.

Zarážející však je, že Švédsko, oblasti Dánska a Norska jsou považovány za ohrožené, zatímco Indie nebo Brazílie, dvě ze zemí s nejvyššími počty případů za poslední měsíce, nejsou zahrnuty do seznamu ohrožených zemí.

Ze zemí mimo EU ovlivní nově provedené opatření USA, Velkou Británii, Argentinu, Rusko, Kolumbii a Maroko.

Jaká je role turistických společností?

Cestovní kanceláře, letecké nebo námořní dopravní společnosti, případně jiné společnosti, které prodávají letenky jednotlivě nebo jako součást kombinované cesty, musí informovat cestující na začátku prodeje ohledně povinnosti vyplnění formuláře zdravotní kontroly.

Je-li země původu nebo místo odletu klasifikováno jako rizikové, musí společnost informovat o povinnosti předložení negativního PCR testu 72 hodin před cestou.

Bude opatření účinné?

Bude opatření na testování při cestě do Španělska efektivní? Ano i ne. Požadavek, aby turisté měli za posledních 72 hodin negativní test na Covid-19, není vážnou reakcí na cíl minimalizovat importované případy, ale má přímější dopad na oživení cestovního ruchu a na vytvoření image o bezpečnosti země.

Negativní test u cestujících nezaručí, že člověk skutečně není infikován. Z tohoto hlediska jsou tedy vysoce účinné pouze sociální distancování, karantény a izolace. V každém případě uvedl ministr zdravotnictví Španělska, že méně než 0,1 % potvrzených případů v zemi je importováno.

Účel opatření proto souvisí více s uvolňováním opatření a karantén, které škodí cestovnímu ruchu, stejně jako s vytvořením image bezpečné země. Jak vysvětlit ministr průmyslu, obchodu a cestovního ruchu Reyes Maroto: „[opatření] dává důvěru turistům při cestování a pomůže vytvořit obraz Španělska jako bezpečné destinace.“

Příliš opožděný krok?

Nejsou však opatření související s testováním na koronavirus při cestování do Španělska poněkud opožděná? Pro mnohé ano, když argumentují tím, že ostatní konkurenční destinace ve Středomoří, jako je Řecko a Itálie, používaly toto opatření již během léta.

V případě Španělska se jedná o strategické opatření zohledňující důležitost cestovního ruchu v ekonomice. Podle odhadů rady pro cestovní ruch by náklady na provedení diagnostických testů u 50 milionů ztracených turistů dosáhly 1 miliardy, což je „zanedbatelná“ částka ve srovnáním s „ničivými“ ztrátami, které nyní přesahují 135 miliard eur.

Provedením tohoto opatření k testování ve Španělsku by mohlo být záchranou pro destinace, jako jsou Kanárské ostrovy, které nyní vstupují do hlavní sezóny. Pro zbytek země by však opatření mohla být příliš opožděná.

Související články

Komentáře

Přidat komentář