HANDICAPOVANÍ: CESTOVÁNÍ PO SVĚTĚ JE STÁLE PROBLEMATICKÉ

Theodore Slate - Jan 24, 2011
0

Mnozí turisté, kteří cestují po celém světě, se potýkají s nějakým handicapem – může se jednat o lidi se zhoršeným zrakem, vozíčkáře nebo seniory. Na svých cestách však mnohdy narážejí na nedostatečnou připravenost turistických služeb.

 

Cestovní ruch patří k velmi lukrativním odvětvím. Čím dál více zemí se snaží lákat turisty a zisk, který přinesou, hraje v jejich rozpočtech významnou roli. Přesto jsou některé trhy a skupiny turistů více než zanedbávané.

Podle statistik na světě žije 650 milionů zdravotně postižených lidí. Stejně jako ostatní i oni milují cestování a poznávání nových zemí a kultur. Jak ale upozorňují oni sami i některé asociace pro zdravotně postižené a seniory, cestování je pro handicapované velmi náročné. Poskytovatelé turistických služeb jim často nevycházejí dostatečně vstříc.

Odborník na cestovní ruch, Dimitrios Buhalis, z univerzity v Bournemouthu se touto problematikou zabývá již dlouhodobě. Upozorňuje, že opomíjení této skupiny potenciálních turistů je zásadní chyba. Vstřícnější přístup k handicapovaným by podle něj mohl pomoci mnoha zemím rychleji se dostat z ekonomické krize.

Jedním z častých problémů handicapovaných turistů je vůbec nalézt vhodný hotel, ve kterém by se mohli bez obtíží pohybovat. Někdy je však náročné i jen dostat se z letiště do hotelu. Provozovatelé letišť a majitelé hotelů argumentují, že potřebné vybavení, které by pohodlné služby zdravotně postiženým zajistilo, je velmi drahé. Proto je situace nejhorší v zemích, kde cestovní ruch ještě není dostatečně rozvinutý. Mnoho handicapovaných však upozorňuje, že i ostatní země jsou v tomto ohledu pozadu a volají po kvalitnějších a dostupnějších službách.

Související články

Komentáře

Přidat komentář