CESTOVÁNÍ V ROCE 2021: JAKÉ ZMĚNY NÁS ČEKAJÍ?

Samuel Dorsi - Nov 23, 2020
0

Jak bude vypadat cestování v roce 2021? Během právě probíhající pandemie Covid-19 je vskutku složité předvídat jakýkoli budoucí vývoj. Cestovní portál eDreams Odigeo se však pokusil poskytnout přibližný náhled na změněné cestovní chování, aktuální cestovní náladu a budoucí plány turistů.

V této souvislosti se přibližně 10 000 lidí ze Spojeného království, Spojených států, Španělska, Německa, Francie, Itálie, Portugalska a Švédska zúčastnili průzkumu. Studie zahrnovala pohled na následující měsíce i na současné a budoucí cestovní trendy

Trendy roku 2020

Rok 2020 a pandemie změnily navždy mnoho oblastí života. Dopad má tato bezprecedentní krize obzvlášť na plány turistů po celém světě, co se týče výběru jejich dovolené pro rok 2021.

35,5 % všech respondentů průzkumu uvedlo, že se v této době necítí bezpečně ve vztahu k cestování. V této souvislosti se asi jedna třetina respondentů obává, že se během svých cest nakazí. Tento strach byl jedním z určujících faktorů, které je vedly k tomu, aby se letos své dovolené vzdali (30 %).

Kromě mírných rozdílů mezi preferencemi národností se vyskytly i určité rozdíly mezi pohlavími. Ženy mají blíže venkovním aktivitám v rámci dovolené, ať už jde o pláž nebo hory, a považují to za bezpečné místo pro potenciální výlet (50,3 %).

Muži se mezitím více zaměřují na konkrétní situace v otázkách ubytování. Téměř polovina z nich se cítí bezpečně zejména v hotelech a prázdninových apartmánech (40,4 %).

Mladí lidé vidí menší rizika

Experti popisují změnu sociální a ekonomické interakce vyvolanou současnou výjimečnou situací jako „Covid-19 efekt“, který je viditelný i ve výsledcích průzkumu.

To lze spatřovat například ve věkových odlišnostech. Lidé ve věku 35 let a výš se více vyhýbají plánování dovolených (35,6 %). Třetina respondentů uvedla, že dovolenou považuje za diskutabilní s ohledem na současnou pandemickou situaci.

Ve srovnání s tím je mladší generace stále optimističtější ve vztahu k budoucnosti. 53,9 % osob ve věku 18-24 let a 48, 9 % osob ve věku 25-34 let má plnou důvěru v účinnost obecných bezpečnostních opatření a hygienických předpisů. Lidé ve věku 55 let a více jsou v tomto názoru opatrnější (34 %).

Pro turisty je rovněž důležité, aby jejich rezervace byly chráněny. Přibližně 57 % z nich vyžaduje zaručené náhrady cestovních výdajů a ubytování, pokud by došlo ke zrušení z důvodu Covid-19. Kromě toho 46 % uvedlo, že považuje vakcínu za nezbytnou před opětovnou rezervaci cesty do zahraničí.

Krátké a last minute výlety oblíbenější

Obecně lze konstatovat, že mezi lidmi vzrůstá naděje na delší dovolenou, ale stále tu panuje jistá opatrnost a preference krátkých výletů (28 %) a last minute rezervací (41,8 %). Více než čtvrtina dotázaných by si však v nejbližší době chtěla naplánovat dovolenou.

Pokud jde o konkrétní destinace pro cestování v roce 2021, turisté si v současné době nejsou jisti. 43 % cestujících uvedlo, že dá přednost již známým cílům, zatímco 37 % chce cestovat pouze do zemí, které jsou státními orgány klasifikovány jako bezpečné oblasti.

Související články

Komentáře

Přidat komentář