CESTOVNÍ RUCH V RUSKU SE POMALUJE ZOTAVUJE

Samuel Dorsi - Mar 22, 2021
0

Cestovní ruch po celém světě zaznamenal během pandemie Covid-19 ohromné ztráty. Některé země však po dlouhé době nejistoty vidí první známky oživení.

Jednou z takových zemí je i Rusko, které zaznamenalo od začátku roku mírně zlepšení v odvětví cestovního ruchu.

Situace lepší, než se zdá?

Samozřejmě není možné zapomenout na to, že cestovní ruch v Rusku zaznamenal ztrátu přibližně 70 % očekávaných příjmů. Díky snížení nákladů je však celoroční finanční situace lepší, než se může na první pohled zdát.

Odborníci se rovněž shodují na tom, že určitá část cestovních společností byla nucena ukončit provoz, ale ti hráči na trhu, kteří krizi „přežili“, dokázali prodávat ještě více než dříve.

7-8 milionů Rusů do zahraničí

Podle expertů ruský sektor cestovního ruchu navzdory negativnímu roku 2020 v současnosti zaznamenává určitý účinek zpožděné poptávky. Obecně se odhaduje, že letos odcestuje do zahraničí 7-8 milionů Rusů, což je čtyřikrát více než v minulém roce.

V této souvislosti se země, které se otevřely turistům, snaží využít specifické situace na trhu. Nejžádanějšími destinacemi Rusy byly na začátku roku Spojené arabské emiráty a Maledivy. Tyto země dokázaly úspěšné nalákat ruské turisty na rozumné ceny a vysoce kvalitní produkt.

I přes tento pozitivní trend je však velmi pravděpodobné, že Turecko bude i v roce 2021 nejoblíbenější destinací pro ruské turisty. Popularitu si udrží i klasické destinace, jako jsou Řecko, Tunisko a Kypr, ale pouze v případě, že příslušné země otevřou své hranice.

Preferovaným řešením však i prozatím zůstane domácí cestovní ruch. O tento typ cestování bude mít letos zájem 75-80 % Rusů. V tomto kontextu má dle expertů v letošním roce dojít k růstu tohoto sektoru o 10-15 %.

Cashback program pokračuje

Aby se pokusila tento růst dále posílit, zahájila ruská vláda třetí fázi tzv. cashback programu. Podmínky tohoto programu zůstávají stejné, jako v prvních dvou fázích.

Turisté budou mít možnost obdržet 20 % nákladů na cestu nebo ubytování při cestách v Rusku. Maximální vrácená částka je 20 tisíc rublů a možnost navrácení zemí je spojena s cestou do jakékoliv oblasti Ruské federace.

Podle orgánů cestovního ruchu v Rusku se třetí fáze programu účastní o 40 % více partnerů. To představuje nárůst o přibližně 3,5 tisíce hotelů, touroperátorů a poskytovatelů služeb.

Související články

Komentáře

Přidat komentář