DOMÁCÍ CESTOVNÍ RUCH V RUSKU VZKVÉTÁ BĚHEM PANDEMIE

Justin N. Froyd - May 24, 2021
0

Pandemie Covid-19 dovedla odvětví cestovního ruchu do bezprecedentní krize. Kromě všech zjevných negativních dopadu však krize rovněž vytvořila některé nové příležitosti a trendy, které lze zpozorovat po celém světě.

Jedním z těchto nových trendu je i vzestup domácího cestovního ruchu. Rusko je jednou ze zemí, která tento vzestup zaznamenala a pracuje na něm. A Rusové toho s radostí využívají. Zatímco nejoblíbenější destinace v zahraničí se teprve otevírají, nadšení cestovatelé objevují jejich obrovskou zemi.

Rostoucí výdaje

Důkazem růstu domácího cestovního ruchu v Rusku jsou například zvýšené výdaje v sektoru. Výdaje Rusů na domácí cestování ruch od 1. do 15. května činily asi 20 miliard rublů. To je o 80 % více než v první polovině ledna tohoto roku, kdy byly také prázdniny.

Obecně se ruské výdaje na cestovní ruch v první polovině května zvýšily o 13 % ve srovnáním s předpandemickým rokem 2019.

Kromě toho se výdaje na letenky, zájezdy, plavby (až 3,8 miliardy rublů) a na dálkové vlaky a autobusy (až 11 miliard rublů) ve srovnání s lednem více než zdvojnásobily.

Útrata na hotely se v květnu zvýšila o jeden a půlkrát ve srovnání s lednovými prázdninami, které překonaly všechny rekordy a za dva týdny dosáhly 780 milionů rublů. Poptávka po hotelích byla o 70 % vyšší než v květnu 2019 z hlediska objemu a jeden a půlkrát vyšší z hlediska transakcí.

Nakonec počátkem května Rusové utratili v kavárnách a restauracích 4,8 miliardy rublů. To je o 74 % více než během novoročních prázdnin a o 42 % více než v květnu 2019.

Výdaje v barech se zvýšily o 29 % ve srovnání s lednem a předpandemickým květnem a překročily 100 milionů rublů. Výdaje na rekreaci však nedosáhly úrovně roku 2019 (-20 %) a zůstaly zhruba na lednové úrovni.

Dotace státu na podporu domácího leteckého průmyslu

To však nejsou jediné pozitivní zprávy pro ruský sektor domácího cestovního ruchu. Vláda se totiž rozhodla alokovat 1,2 miliardy rublů na podporu charterového cestování v Rusku. Peníze umožní touroperátorům získat odškodnění ve výši poloviny nákladů na nepravidelné lety, avšak za podmínky, že společnost provede alespoň šest takových letů v jednom směru.

Úspory v turistických balíčcích se mohou díky dotovaným charterům pohybovat od 10 do 30 %, v závislosti na konkrétní letové vzdálenosti.

Vláda očekává, že tyto dotace podpoří další růst domácího cestovního ruchu v Rusku. Stále je však příliš brzy na to, abychom viděli skutečný dopad iniciativy, neboť zatím není jasné, jaké procento provozovatelů dotace využije.

Jisté však je, že Rusko si, ač s malým zpožděním, začíná uvědomovat potenciál domácího cestovního ruchu v zemi a chce na něm výrazně pracovat.

Související články

Komentáře

Přidat komentář