TOP 5 UNIKÁTNÍCH CHRÁMŮ V THAJSKU

Andrea Hausold - Jun 14, 2021
0

V tak nábožensky založené zemi jako je Thajsko jsou buddhistické chrámy projevem tradice, úcty, izolace a bohatství.

Pokud jste někdy procházeli ulicemi Bangkoku, určitě jste potkali nezaměnitelnou centrální věž Wat Arun, známou jako Chrám úsvitu, na břehu řeky Chao Phraya; komplex Wat Pho, kde se nachází Ležící Buddha; nebo slavný Wat Phra Kaew, komplex budov ve Velkém paláci, dům Smaragdového Buddhy.

Bangkok má určitě některé z největších chrámů v Thajsku, ale země je plná dalších náboženských a fascinujících míst k objevování. Najdete zde tisíce chrámů, které jsou unikátní svými architektonickými prvky, sochami, ozdobami či designy. Tourism Review vám představuje ty nejunikátnější v celé zemi.

Bílý chrám

Na severu Thajska, v pohoří, které odděluje zemi od Laosu a Myanmaru, se nachází chrám Wat Rong Khun, tzv. Bílý chrám, místo, kde se scházejí buddhisté i hinduisté. Chrám je neuvěřitelný nejen svou strukturou a designem, ale také proto, že celá budova je natřena bílou barvou. Výrazná bílá barva představuje čistotu Buddhy, zatímco krystaly, které ji obklopují, představují jeho osvícení. Poté, co přejdete most a vstoupíte do chrámu a budete se divit umělecké výstavě, můžete začít chápat cestu oběti, kterou je třeba projít, abyste dosáhli stavu nirvány. Tento chrám byl pro návštěvníky otevřen v roce 1997, ale do dokončení ještě zbývá mnoho let, protože se očekává, že se stane velkým komplexem s devíti budovami.

Domov Velkého Buddhy

Dalším chrámem v Thajsku na našem seznamu je Wat Muang. Největší atrakcí chrámu není ani tak jeho interiér či exteriér, ale jeho gigantický 92metrový Buddha, nejvyšší socha v Thajsku a devátá největší na světě. Chrám se nachází na úpatí kopce v provincii Ang Thong, v centrální části země. Usměvavý Buddha, vyrobený z betonu a malovaného zlata, je vidět na míle daleko. Návštěvníci každý rok procházejí po schodišti a shromažďují se, aby se dotkli špiček sochy Buddhy a obdivovat jeho neuvěřitelnou velikost.

Modré jako nebe

Pokud byste mohli létat, ocenili byste střechy různých budov Wat Pa Phu Kon, dalšího thajského chrámu na našem seznamu, která je modrá jako obloha. Jde o nejpůsobivější chrám v oblasti Isan na severozápadě země. Byl postaven nedávno, v letech 2010 až 2013, na žádost buddhistického mnicha, který hledal způsob, jak chránit cenný les od ekologické katastrofy v 80. letech. V centrálním chrámu je obraz ležícího Buddhy z carrarského mramoru, obklopený 22 obrazy vyrytými mědí, které zobrazují různé okamžiky jeho života.

Strážný had

V provincii Mukdahan na severovýchodě země, nedaleko řeky Mekong, je chrám Wat Roi Phra Phutthabat Phu Manorom, kde se nachází obří 60metrová socha Buddhy, s celkovou výškou 84 metrů od základna nahoru. Jde o vskutku neuvěřitelný pohled, ale návštěvníky většinou fascinuje obří socha Naga: 122 metrů dlouhý strážný had, který dosahuje výšky 20 metrů a imponuje především svými modrými a zelenými šupinami. Pod podstavcem chrámu, který je stále ve výstavbě, je uložena replika Buddhovy stopy z pískovce.

Svatyně pravdy

Poslední na našem seznamu je budova, která, i když technicky není chrámem, si na tomto seznamu zaslouží být, protože se jedná o nejvyšší dřevěnou konstrukci v zemi a možná i na světě. Svatyně pravdy se nachází v Pattayi, na východním pobřeží Thajského zálivu. Dřevěná konstrukce je vysoká 100 metrů a podle buddhistického konceptu, že se vše neustále mění, se svatyně staví téměř 40 let a práce i nadále pokračují. Návštěvníci najdou mnoho postav z thajské, indické, hinduistické, buddhistické a čínské mytologie, včetně mořských panen, slonů, draků, andělů a démonů. Celé místo je postaveno tradičními technikami, a to bez využití hřebíků. Čínské, indické, khmerské a thajské ozdoby vytvářejí v architektuře svatyně fascinující náboženský synkretismus.

Související články

Komentáře

Přidat komentář