RAKOUSKO SPOUŠTÍ PROGRAM BEZPLATNÉHO TESTOVÁNÍ COVID-19 PRO ZAMĚSTNANCE CR

Daniel A. Tanner - Jul 6, 2020
0

Od 1. července se mohou všichni zaměstnanci v cestovním ruchu s kontaktem s hosty dobrovolně nechat testovat na Covid-19. Po pilotním provozu byl testovací program rozšířen na území celého Rakouska.

Týdne je možné provádět až 65 000 testů. Náklady na ně ponese federální vláda – 150 milionů eur bude k dispozici do konce roku, uvedla ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstinger.

„Doufáme, že se zúčastní co nejvíce podniků, program jsme rozšířili na co nejširší možnou škálu,“ řekla Köstinger. Cílem je, aby se „v hlavní sezóně zúčastnilo testování přibližně 70 až 80 % podniků“. Tímto způsobem se chce Rakousku pokusit „zajistit maximální bezpečnost hostů a bezstarostný turistický zážitek“, dodala ministryně. Program je „jedinečným celosvětově“, řekla, a již se objevil zájem o informace z jiných turistických regionů.

Zaměstnanci se mohou dobrovolně nechat testovat

Všichni zaměstnanci v pracovněprávním vztahu podléhajícím příspěvkům na sociální pojištění, majitelé s kontaktem se zákazníky a poskytovatelé služeb v komerčních ubytovacích zařízení s kontaktem se zákazníky, jako jsou maséři a plavečtí trenéři, mohou být testováni. Vládou je „sponzorován“ jeden test týdně do 31. října.

„Společnost nebo samotný zaměstnanec se jednou zaregistruje na platformě a je mu zaslán QR kód,“ vysvětlila Köstinger. Zúčastnit se mohou všechny laboratoře, které splňují testovací standart vydaný AGES. Laboratoř je rovněž odpovědná za organizaci testování. Při provedení testu musí být předložen QR kód a identifikační doklad s fotografií. Test může být proveden v laboratoři nebo distančně, například v ubytovacím zařízení nebo u praktického lékaře.

Köstinger si také dokáže představit vzorek odebraný Červeným křížem. Cílem je nabídnout „co největší flexibilitu“. Výsledek testu by měl být k dispozici do 48 hodin. Pokud bude někdo Covid-19 pozitivní, jsou za další postup odpovědné zdravotní úřady. Tento výsledek je navíc automaticky vložen do epidemiologického systému.

Právo testovat během pracovní doby

Rakouská federální hospodářská komora chce prostřednictvím informačního listu poskytovat informace o pracovněprávních otázkách. Zaměstnanci totiž mají právo na provedení testu PCR v pracovní době, uvedla Susanne Kraus-Winkler, předsedkyně profesní asociace hotelového průmyslu.

Otázka, zda mají zaměstnanci nárok na úhradu cestovních výdajů, je stále nejasná a záleží na blízkosti podniku k laboratoři. Strategie testování však v žádném případě nepředstavuje byrokracii pro společnost a zaměstnance. Podniky by měly být uzavřeny pouze „pokud je to skutečně nutné“, řekla Kraus-Winkler.

Köstinger zdůraznila, že „jsme v pandemii a musíme co nejrychleji najít infikované lidi“. K tomu má také přispět testovací strategie v cestovním ruchu. Ministryně uvedla, že jde o „pojištění přežití pro podzimní a zimní období“. Koneckonců, nejpozději do té doby, budou mnozí opět ve vnitřních prostorech, kde je výskyt infekce pravděpodobnější než venku.

Související články

Komentáře

Přidat komentář