ZIMNÍ SEZÓNA V RAKOUSKU V OHROŽENÍ: BUDOU NĚMCI?

Daniel A. Tanner - Oct 4, 2020
0

Pandemie Covid-19 zdecimovala cestovní ruch celosvětově, a to jak v zemích, které jsou silně ekonomicky závislé na tomto sektoru, tak i těch, které jsou závislé méně.

Jednou ze zemí silně závislých na turismu je Rakousko. A zejména zimní sezóna je pro ekonomiku alpské země velmi důležitá. I ta je však nyní ohrožena za současných mimořádných okolností.

Zotavení v zimní sezóně nebude

Mezi květnem a říjnem tohoto roku ztratil každý hotel v Rakousku v průměru tržby mezi 130 až 150 tisíci. To odpovídá kumulativní ztrátě příjmů ve výši přibližně 2,2 miliardy eur v tomto období, podle aktuání analýzy scénářů Prodinger Tourismusberatung. Kromě toho došlo mezi květnem a srpnem k poklesu v přenocování o 33 % ve srovnání se stejným obdobím loni.

Takové poklesy měly velmi negativní dopad na ekonomiku země. Podle údajů zveřejněných státním statistickým úřadem se rakouská ekonomika ve druhém čtvrtletí roku propadla o 14,3 %, což je více než například Francie a Itálie.

A bude hůře. Jak vysvětluje výše citovaná studie, Covid-19 v zimě 2020/21 sektor trvale oslabí. Oživení se neočekává a negativní dopady se projeví i v nadcházejících měsících v rakouských Alpách.

Co s Němci?

Analýza předpokládá, že v nejhorším případě by mohlo během zimní sezóny dojít k poklesu o 45 % přenocování ve srovnání se sezónou 2018/19. V lednu se sice opatření budou rozvolňovat, ale bude k tomu docházet velmi pomalu a do jara 2021 zůstanou značná omezení v platnosti.

A poté, co Německo vydalo cestovní varování pro rakouské spolkové země Tyrolsko a Vorarlbersko by se mohla situace ještě více zdramatizovat. Wiener Zeitung po tomto varování přišel s poměrně opatrným titulkem: „Zima bez Němců?“. Je nutné poznamenat, že již mezi květnem a srpnem došlo k poklesu německých rezervací o 43 % a další by mohl být opravdu kritický.

Domácí cestovní ruch mezitím zůstává poměrně stabilní. Pokles přenocování není sice tak drastický, ale i v tomto případě lze očekávat prohlubující recesi a ztrátu z hlediska HDP.

Návrat k předkrizové úrovni v roce 2023

Kdy se však vrátí normální stav do cestovního ruchu? V nejlepším případě by domácí cestovní ruch mohl dosáhnout předkrizové úrovně v roce 2022. Mezinárodní turismus by mezitím dosáhl pouze 70 % své hodnoty z roky 2019.

Úplný návrat se očekává nejdříve v roce 2023 a nejpozději do roku 2025. Samozřejmě ale pouze v případě, že průběh pandemie nepřinese další zhoršení situace.

Související články

Komentáře

Přidat komentář