JAKÝ MÁ VLIV COVID-19 NA RAKOUSKÝ CESTOVNÍ RUCH?

Chris Grad - Oct 26, 2020
0

Covid-19 již více než půl roku mění svět, jeho obyvatele, způsob, jakým spolu žijí, a v neposlední řadě místní a globální ekonomiku. To bude mít dopad také na cestovní ruch v roce 2021.

V globálu je cestovní ruch v konečném důsledku pouze kamenem v ekonomickém oceánu, ale jde o kámen, který vytváří obrovské vlny.

Bezprecedentní propojení cestovního ruchu s jinými odvětvími – hrdě označované jako multiplikační efekt v dobrých časech – v tuto chvíli funguje opačným směrem a způsobil velkou bouři. Bez svobody cestování totiž neexistuje cestovní ruch, a tedy ani cestování vzduchem, žádná letiště, žádný obchodní obrat, žádné prodeje dodavatelům a žádné daňové příjmy.

A právě proto, že cestovní ruch jako primární odvětví je jedním z nejvíce zasažených probíhající krizí, se tyto interakce a „infekce“ jiných sektorů stávají obzvláště závažnými.

V současné době se na celém světě objevuje velké množství hodnocení celkových ekonomických a turistických ztrát souvisejících s krizí. V kontextu rakouského cestovního ruchu jsou předpokládány ztráty v rozmezí 25 a 80 % za prvních šest měsíců – v závislosti na regionu a typu podnikání.

Místo léta století naprostý propadák

Poradenská společnost conos dokázala ve spolupráci se svými klienty v alpské zemi během prvních pár měsíců pandemie (od konce května do konce září) identifikovat vývoj situace v konkrétnějších obrysech.

Regionálně lze říci, že východ „porazil“ západ. Tradičně vysoké domácí podíly východních federálních států společně relativně nízkými provozními kapacitami se letos ukázaly jako strategická výhoda.

Špičková letoviska a horské vesnice rovněž z krize vyšli jako „vítězové“. Tyto dva typy zařízení zaznamenaly vynikající léto. Oba se mohou pyšnit vysokou obsazeností a vysokými výkony. V mnoha případech šlo o nejlepší léto vůbec a bez cestovních varování z konce září by tento vývoj pokračoval i během podzimu.

Naopak města zažily velmi složité měsíce. Vídeň a další hlavní města provincií zely prázdnotou. Bez mezinárodního turismu, bez kongresů a dalších se jejich obchodní model prakticky úplně zastavil. Ztráty dosáhly 80 %, více než polovina hotelových a stravovacích podniků zavřelo a zůstává nejasné, kolik z nich navždy zmizí z trhu.

Chmurné vyhlídky

Podle studie jsou vyhlídky pro rakouský cestovní ruch pro následující týdne, měsíce a dokonce roky – v tuto chvíli – poněkud chmurné.

Existující cestovní varování pro důležité regiony na trhu rakouského turismu (zejména Tyrolsko a Vídeň) vedly ke zřetelnému ekonomickému úpadku. Ubytovací zařízení navíc často zejí prázdnotou. Po stále velmi dobrém září je tedy říjen propadákem.

Předpovědět nadcházející zimu je náročné. Kdybychom se měli řídit předběžnými rezervacemi, byla by situace kritická. Na druhou stranu je nutno brát v potaz, že lidé tuto zimu nebudou chtít přijít o hory, sníh a lyže a pravděpodobně se rozhodnou ve velmi krátké době.

Cestovní varování nebo jejich zrušení budou v letošní zimě hlavním faktorem na trhu. V této souvislosti tedy existuje mnoho nejistoty. Co je však jisté je, že města budou čelit dalšímu „hororovému půl(roku)“.

Střednědobé předpovědi se zdají přesnější, ale jsou rovněž nepříjemné. Nelze totiž předpokládat, že bude dosaženo předkrizových čísel ani v příštích třech až pěti letech.

Pro města je tento scénář ještě jistější než pro venkovské destinace. Dojde k velkým změnám na trhu: mnoho podniků se uzavře a už nebude fungovat, což nezmění ani systémy státní podpory, neboť je nelze poskytovat věčně a bez omezení.

„Méně je více“ místo „rychleji – výš – výkonněji“

Covid-19 pravděpodobně skutečně a udržitelně zamíchá karty ve společnosti a ekonomice. Podle conos si každý jednotlivec, každý podnikatel a v neposlední řadě politici budou muset uvědomit, že éra nových rekordů – alespoň pro několik příštích let – je u konce. „Rychleji – výš – silněji“ bude prozatím nahrazeno mottem „méně je více“.

Související články

Komentáře

Přidat komentář