TOP 7 MÉNĚ ZNÁMÝCH TURISTICKÝCH DESTINACÍ V UZBEKISTÁNU

Larry Brain - Feb 21, 2022
0

Uzbekistán je oblíbený nejen pro svá starobylá města Samarkand, Buchara a Chiva, ale také zcela nové destinace, které turisté každoročně objevují. Nejsou to jen historické památky, ale také unikátní přírodní a kulturní objekty nové doby, přitahující pozornost cestovatelů z celého světa. V této souvislosti vám Tourism-review představuje top 7 méně známých turistických destinací v Uzbekistánu.

Karakalpakstán


Karakalpakstán, který zabírá téměř třetinu celého území Uzbekistánu, má velmi atraktivní nabídku pro širokou škálu turistů. Jedním z nejzajímavějších míst pro cestovatele v regionu je Státní muzeum umění pojmenované po I. V. Savickém v Nukusu, kde je prezentována největší sbírka turkestánské a ruské moderny první poloviny 20. století.

Turistickou atrakcí se stalo i vyschlé Aralské jezero, které se stalo symbolem ekologické katastrofy světového formátu. Lodní hřbitov v bývalém rybářském přístavu Muynak s apokalyptickou krajinou láká fotografy z celého světa. Konečně tu již několik let probíhá festival elektronické hudby Element. Opravdu bohatá a variabilní nabídka.

Národní přírodní park Zaamin


Další méně známou uzbeckou destinací je národní přírodní park Zaamin v oblasti Jizzakh. Celková plocha parku, který se nachází dvě až tři hodiny od Taškentu, je 26 840 hektarů. Z toho je 8 770 hektarů území Zaaminské státní rezervace, která byla vytvořena v roce 1968 v pohoří Turkestán za účelem zachování jedinečných jalovcových lesů a divoké zvěře.

Zvláštní pozornost si zaslouží vegetace Zaaminu, pro kterou získala název „uzbecké Švýcarsko“. Na území rezervace roste asi 700 druhů unikátních rostlin, z nichž 13 je uvedeno v Červené knize. Fauna rezervace je také rozmanitá, od medvědů po sněžné leopardy.

Konečně ve výšce 2000 metrů nad mořem se nachází ozdravné sanatorium, kde jsou všechny potřebné podmínky pro provádění klimaticko-profylaktických a klimatoterapeutických procedur pro osoby s onemocněním dýchacích cest a onemocněním nervového systému.

Šachrisabz


Slavný velitel Amir Timur se narodil v malé vesnici Khoja-Ilgar poblíž města Šachrizabz v oblasti Kaškadarja. Historie města sahá až do 3. století před naším letopočtem a ve starověkých čínských kronikách se uvádí, že na tomto místě se nacházelo starověké město Suse, jehož vládce jako první navázal obchodní vztahy s Čínou. Později se Šachrizabz stal prvním hlavním městem Tímúrovské říše.

Dnes je historické centrum města zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Dochovalo se zde mnoho předmětů z doby Timuridů. Jedná se o pozůstatky pevnosti postavené za Amira Timura, ruiny starověkého paláce Aksaray. Nedaleko se nachází katedrální mešita Kok-Gumbaz, památný komplex Dorut-Tilovat, mauzolea Dorus-Saodat, Shamsad-Din Kulyal, Gumbazi-Seyidan a mnoho dalších.

Sarmishsay


Další málo známá destinace v Uzbekistánu se nachází v regionu Navoi - Sarmishsayův trakt s petroglyfy z doby kamenné. Podle Akademie věd Uzbekistánu se tam v neolitu usadily kmeny lovců a rybářů kultury Keltaminar. Díky výhodné poloze traktu, přítomnosti sladké vody a přítomnosti mnoha zvířat se Sarmishsay stalo místem pro provádění rituálů.

Petroglyfy Sarmyshsay se liší věkem, stylem i obsahem. V podstatě se jedná o obrazy býků-turů, které patří do doby kamenné a bronzové, a také obrazy jelenů, koz ve zvířecím stylu, typickém pro umění skythských kmenů. Velikost území Sarmishsay „galerie petroglyfů“ je skutečně impozantní - 20 kilometrů čtverečních. Podle odhadů se zde nachází více než 10 tisíc petroglyfů.

Margilan


Když se kteréhokoli Uzbeka zeptáte, kde se dá koupit výrobek z čistého hedvábí, odpoví Margilan. Podle legendy je jméno této uzbecké destinace spojeno s Alexandrem Velikým, který ji pojmenoval na počest pokrmu Murgenon, kterým jej přivítali místní. Historie Margilanu, který se nachází v centru Velké hedvábné stezky, sahá až do 2.-1. století před naším letopočtem.

Margilan je známý svými prastarými tradicemi výroby jedinečných typů hedvábných tkanin, vytvořených na základě starověké techniky „abrbandi“.

Nyní jsou v Margilanu tři továrny na hedvábí – Yodgorlik, Fayzulodin a Atlas. Továrna Yodgorlik je oblíbená zejména mezi turisty. Po mnoho desetiletí zde byla pečlivě uchovávána ruční metoda výroby starověkých látek na starých dřevěných ručních dopřádacích stavech. Margilan také každoročně hostí mezinárodní hedvábný festival Atlas Bayrami, který předvádí více než 300 druhů atlasů a adrás, koberců, oděvů a dalších výrobků.

Kokand


Kokand, jedno z nejstarších měst ve Střední Asii, je další destinací na našem seznamu. V minulosti šlo o důležitý bod na Velké hedvábné stezce, kde se rozvíjel obchod, různá umění a řemesla (hrnčířství, řezbářství atd.). Dnes jde o významné řemeslné centrum.

Mezi nejkrásnější památky zde patří nádherný palác posledního vládce údolí Ferghana, Khudoyarkhan, mešita Jami, Madrasah Norbut-Biya, mauzoleum Madarikhan, Emir Madrasah a hrobka Dakhma-i-Shakhon. Palácový komplex Khudoyarkhan byl postaven v roce 1871 v tradičním stylu středoasijské architektury a vyznačuje se bohatou vnější a vnitřní výzdobou, vyřezávanými a malovanými vzory v orientálním stylu.

Kárší


Kárší je hlavní město regionu Kaškadarja a poslední méně známá destinace v Uzbekistánu na našem seznamu. Za nejzajímavější atrakci města lze považovat most Kárší, postavený v roce 1583 v perském stylu. Stavba byla zahájena z iniciativy Abdullaha Chána II., který se snažil zatraktivnit osadu pro obchodní karavany. Od té doby se most stal jedním ze symbolů města.

V Kárší je mnoho dalších historických památek. Patří mezi ně pamětní komplex slavného proroka Muhammada Abú Ubajda ibn al-Jarrokha, jediná medresa a mešita pro ženy ve Střední Asii, mešita katedrály Kok-Gumbaz, medresa Kilichboy, medresa Khuzha Abdulaziz a mnoho dalších.

Související články

Komentáře

Přidat komentář