UZBEKISTÁN SLIBUJE COVID-19 KOMPENZACE V PŘÍPADĚ NÁKAZY NA DOVOLENÉ

James Morris - Jul 27, 2020
0

Uzbecký cestovní ruch, který v poslední době zesiloval, čelí potížím v důsledku pandemie Covid-19. Prezident chce neobvyklou nabídkou přilákat turisty do této středoasijské země.

Koronavirus představuje pro mnoho zemí výrazné škrty, zejména pro ty, jejichž ekonomika do značné míry závisí na cestovním ruchu. Přestože byly hranice otevřeny a cestování je možné, mnoho lidí letos oželí dovolenou ve vzdálených zemích. Uzbekistán sice není obecně považován za letní destinaci číslo jedna – přesto je tato země také závislá na turistech.

Místní vláda chce učinit z Uzbekistánu přitažlivější destinaci neobvyklou nabídkou. Ti, kteří budou během svého pobytu v zemi infikováni koronavirem, obdrží jako kompenzaci částku 3 000 amerických dolarů. Prezident Shavkat Mirsijoev dal tomuto opatření účinnost podepsáním dekretu.

Tuto kompenzaci však turista obdrží pouze v případě, že cestoval po zemi se speciálně certifikovaným průvodcem, který zajišťuje dodržování hygienických pravidel.

Uzbekistán chce zachránit cestovní ruch

Ubytovaní musí také splňovat určité hygienické normy. „Chceme ujistit turisty, že mohou přijet do Uzbekistánu,“ uvedla ve svém prohlášení velvyslankyně cestovního ruchu Uzbektourismu, Sophie Ibbotsonová.

„Jsme také přesvědčeni, že nová bezpečnostní a hygienická opatření zavedená v sektoru cestovního ruchu ochrání turisty před infekcí Covid-19. Prezident za to dokonce ručí svými penězi.“

Uzbekistán uzavřel své hranice 16. března kvůli pandemii a nyní se pomalu pokouší dostat cestovní ruch zpět na nohy. Už několik týdnů je letecká doprava opět možná, ale do země mají povolen vstup pouze uzbečtí občané a lidé ze zemí s nízkým rizikem nákazy, jako je Čína, Jižní Korea nebo Izrael.

Před pandemií byl cestovní ruch relativně mladým, ale prosperujícím sektorem. Uzbecká prezidentská správa oznámila na konci května, že 1500 průvodců a 1200 hotelů muselo kvůli pandemii přestat pracovat. Příjmy celkem 250 000 lidí bylo „vážně postiženo“ pandemickou situací.

Související články

Komentáře

Přidat komentář