VÝJEZDOVÝ CESTOVNÍ RUCH V RUSKU: 2022 BUDE ROKEM ZMĚN

Theodore Slate - Apr 11, 2022
0

Po invazi na Ukrajině zažívá Rusko v posledních týdnech prudké změny a další týdny a měsíce změní dynamiku ještě více. To je také případ cestovního ruchu, zejména výjezdového cestovního ruchu v Rusku.

Zatímco se ruší omezení Covid-19, ekonomické sankce, uzavřené vzdušné prostory a nedostatek součástí letadel jsou novými důvody, proč se v budoucnu výrazně změní chování Rusů při cestování do zahraničních destinací.

Rusům se otevírají země

„Existuje řada zemí, kde je nyní nemožné cestovat z objektivních důvodů: nedostatek vzájemného provozu, uzavřený vzdušný prostor, pokračující omezení Covid-19. Zájezdy v těchto zemích se samozřejmě v blízké budoucnosti konat nebudou,“ řekla Zarina Doguzová z Federální agentury pro cestovní ruch.

Zároveň však existují země připravené přivítat ruské turisty. Do 9. dubna provozovali ruští dopravci lety do 15 zemí, včetně řady zemí EAEU, Kataru a Mexika. Po tomto datu se seznam rozroste o dalších 52 zemí včetně Argentiny, Indie a Číny.

„V současné době ve spolupráci s příslušnými zainteresovanými stranami pracujeme na budování nových logistických řetězců. Doufáme, že letové programy do nejoblíbenějších letních destinací budou na jaře obnoveny,“ dodala Doguzová.

Zároveň je třeba poznamenat, že Turecko, mezi Rusy mimořádně oblíbená zahraniční destinace, je připraveno znovu zahájit lety z Ruska do země od 29. dubna s 208 lety týdně, přičemž počet se má v budoucnu zvýšit na 300. nebo více.

Od Turecka po Uzbekistán

Jak by ale přesně mohla ruská výjezdová turistika vypadat? Nedávný průzkum výběru ruských turistů ohledně svátků Dne vítězství by mohl v tomto ohledu poskytnout jasnější obrázek.

Turecko bude podle výsledků nejoblíbenější destinací, a i v létě obsadí 60 % trhu. Navíc je třeba dodat, že vzrostla poptávka po zájezdech do Uzbekistánu, Arménie, Ázerbájdžánu, Kyrgyzstánu a také Spojených arabských emirátů nebo Gruzie.

Rostoucí význam domácího cestovního ruchu

Zatímco výjezdový cestovní ruch v Rusku se v budoucnu drasticky změní, je třeba také poznamenat, že větší pozornost bude přesunuta na domácí cestovní ruch.

To je také zcela zřejmé ze současného trendu touroperátorů přeorientovat své podnikání po zavedení ekonomických sankcí na ruský trh.

Podle místopředsedy ruské vlády Dmitrije Černyšenka může domácí cestovní ruch v Rusku v budoucnu vzrůst 10krát. Současné předpovědi předpovídají, že letos od května do září bude po celé zemi cestovat více než 30 milionů lidí.

V této souvislosti zůstává lídrem v rezervacích Krasnodarský kraj, následovaný Stavropolským krajem, Petrohradem a Krymem.

Zvýšená poptávka však byla zaznamenána také v chabarovské oblasti, a dokonce až na Kamčatce, což jasně ukazuje, že Rusové se v těchto ekonomicky neklidných časech snaží využít každé možné příležitosti k dovolené.

Související články

Komentáře

Přidat komentář