Egypt se poohlíží po nových trzích cestovního ruchu

Cecilia Garland - May 21, 2012
0

Egyptský ministr cestovního ruchu oznámil na konferenci Arabian Hotel Investment Conference plán svojí země získat pro Egypt turisty ze zemí jako jsou Japonsko a země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Egypt doufá, že tak zlepší svůj potenciál vydělat do roku 2017 vytyčených 25 miliard dolarů.

Podle ministra cestovního ruchu, Mounira Fakhryje Abdela Noura, má země už řadu plánů, jak turismu pomoci. Egypt například plánuje snížit letištní poplatky, spustit razantní turistické kampaně sponzorované výrobním sektorem a představit nové projekty, mezi nimi ekoturistiku v Šarm aš-Šajchu. To vše má Egyptu pomoci přivítat 14,7 milionu návštěvníků, což je průměr před nepokoji.

Ministr také dodal, že tradiční trhy cestovního ruchu se už delší dobu blíží nasycení a situace se nelepší. Egypt je proto připraven přivítat návštěvníky ze zemí BRIC a těší se ze zájmu Japonských turistů. Už se létá z Káhiry do Tokia a plánuje se další linka, mezi Káhirou a Ósakou.

Turisté zůstávají déle

Egypt už zaznamenal příznivé výsledky, zejména díky 32% nárůstu v počtu návštěv za letošní první čtvrtletí. A podle ministra turisté v tomto období strávili v Egyptě v průměru 11,6 dní. Znatelně přitom přibylo návštěvníků z Ruska, Polska a Ukrajiny.

Analytikům jako je Gavind Samson ze společnosti Christie & Co Mena neuniklo, že ze všech arabských zemí postižených nepokoji se Egypt zotavuje podle všeho nejrychleji. Samson také uvedl, že jestli má počet návštěv dosáhnout hodnot před nepokoji, musí v první řadě hodně klesnout ceny ubytování. Taky ale dodal, že Evropané navštěvují rezorty u Rudého moře stranou od všech protestů, takže s pomocí efektivních projektů se Egypt určitě zotaví velmi rychle.

Abdel Nour připomněl, že před povstáním, v roce 2010 navštívilo Egypt 14,7 milionu turistů a příjem z cestovního ruchu byl 12 miliard dolarů. Krátce po revoluci, v roce 2011, přijelo jen 9,8 milionu turistů a příjem se propadl na 8,8 miliard dolarů. Tento výsledek jen odráží 33% pokles v počtu turistů.

Ministr cestovního ruchu také dodal, že v Egyptě byl na pomoc financování reklamních kampaní cestovního ruchu zřízen zvláštní soukromý fond.

Na otázku, zda se obává konzervativních zákonů, které by mohly ohrozit rozvoj turistiky, odpověděl klidně. Věří, že nová demokratická vláda nedovolí zodpovědným zástupcům, aby svými rozhodnutími poškodili cestovní ruch. Turismus je důležitý a chybami mohli zákonodárci poškodit své preference u voličů a zkompromitovat se před parlamentem a tiskem.

Egypt nabádá turisty k návštěvě

Podle Abdela Noura by se mohla egyptská měna propadnout o 10 %, což by se mohlo na turistice pozitivně odrazit.

Abdel Nour na konferenci také uvedl, že i když Egypt čelí rozpočtovým problémům, nemá žádné opravdu velké dluhy. Díky své silné pozici si také může dovolit na další investice půjčit.

Egypt se snaží rozvoji cestovního ruchu porevolučním propadu v roce 2011 pomoci také tím, že podporuje nízkonákladové přepravce ve snaze snížit letištní poplatky v Asuánu. K Rudému moři by tak mohlo o víkendech létat více než nynějších 240 letadel.

Ministr také uvedl, že počet návštěv poklesl oproti roku 2010 o 17 0. I tak doufá ve zlepšení, protože cestovní ruch tvoří 11,3 % egyptského HDP a zaměstnání tu má 17 % obyvatel.

Související články

Komentáře

Přidat komentář